Czy zostanie sponsorem musi być kosztowne?

Jakie koszty ponosi sponsor

Sponsorowanie wydarzeń sportowych oraz funkcjonowania mniejszych lub dużych klubów okazuje się powszechnie stosowane przez wiele firm – można uznać, że finansowanie staje się kosztownym i obciążającym budżet firmy przedsięwzięciem, jednak niesie ze sobą również pewne korzyści. Oczywistym jest bowiem, że gdyby nie one, mało firm podjęłoby decyzję o zaangażowaniu swoich środków finansowych w szeroko rozumiany sport. Dlatego można zaznaczyć, że z pewnością sponsoring sportowy jest kosztowny, jednak korzyści z niego płynące wydają się zwracać część poniesionego nakładu pieniężnego.

Koszty konieczne do pokrycia w sponsoringu

Firma decydująca się na sponsorowanie klubu sportowego powinna dokonać stosownych kalkulacji, umożliwiających realny wkład finansowy, stający się wsparciem dla klubu, nie będąc jednocześnie zbyt dużym obciążeniem dla budżetu firmy. Dlatego mniejsze przedsiębiorstwa angażują się najczęściej w sponsorowanie małych, osiedlowych lub wiejskich klubów, które nie generują wysokich kosztów, a również umożliwiają rozreklamowanie marki. Analogicznie – duże i prężnie rozwijające się firmy dostarczają środków finansowych większym klubom i angażują się w organizację popularnych i dużych wydarzeń sportowych.

Koszty, jakie ponosi sponsor sportowy to często stroje dla drużyn, akcesoria niezbędne do treningów i meczy, jak również organizacja turniejów, zawodów oraz maratonów. Wydatek firm okazuje się więc wprost proporcjonalny do popularności danego wydarzenia oraz stopnia jego rozpowszechnienia – warto wspomnieć, że im bardziej popularny event, tym więcej uczestników gromadzi, a co za tym idzie, firma zyskuje więcej odbiorców swego rodzaju marketingu. Można więc uznać, że sponsoring to swego rodzaju zwracająca się pożyczka.

Czy sponsoring się opłaca?

Wobec powyższego pytania, warto zastanowić się nad korzyściami, jakie płyną dla firm, angażujących się w finansowanie wydarzeń sportowych – wspomniany powyżej marketing staje się bowiem głównym celem sponsoringu, który umożliwia rozpowszechnienie marki firmy, jej loga oraz niejednokrotnie sloganu reklamowego. Zapadająca w pamięć nazwa firmy wpływa na jej pozytywne kojarzenie z działalnością sportową, co staje się bodźcem do skorzystania z usług danej marki w przyszłości.

Można więc uznać, że sponsoring jest opłacalny dla przedsiębiorstw, zwłaszcza, że część kosztów poniesionych w omawianej działalności może zostać odliczona od podatku – zwracające się nakłady finansowe stają się więc wyjątkowo korzystną inwestycją dla firmy.

Podsumowując, z pewnością można uznać, że sponsoring generuje koszty, adekwatne do popularności finansowanego podmiotu – im większy klub lub wydarzenie sportowe, tym większe koszty firma musi pokryć. Należy jednak przypomnieć, że część kosztów zwraca się w postaci odliczenia od podatku, a pozostałe mogą być traktowane jako inwestycja w aktywność marketingową i popularyzującą markę, działalność oraz logo firmy. Z tych powodów coraz więcej przedsiębiorstw angażuje się w sponsoring sportowy, gdyż udział w podobnych wydarzeniach podnosi ich renomę i prestiż.