Czy bieganie maratonów jest zdrowe?

Czy bieganie maratonów jest zdrowe?

Chęć wzięcia udziału w maratonie może być spowodowany wieloma czynnikami. Np. dla osób pochodzących z biednych krajów jest to sposób, aby się utrzymać. Nagrodą za pobicie rekordu w maratonie może zostać nie tylko określona kwota pieniędzy, ale i samochód czy inny drogi sprzęt. Czy bieganie maratonów to zdrowy sport? W jaki sposób wziąć udział w takim biegu?

Bieg maratoński – czym jest? Historia maratonu

Bieganie, np. slow jogging, ma bardzo pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. Przyczynia się do wzrostu kondycji, podniesienia odporności oraz ogólnego zahartowania i utrzymania ciała w dobrej formie. Jednak zwykłe, rekreacyjne bieganie nie jest tym samym, co biegi maratońskie. Maraton to ogromny wysiłek, który wymaga miesięcy, a nawet lat treningów. Jeśli chcemy wziąć w nim udział, przygotowania należy rozpocząć jak najszybciej.

Bieg maratoński wywodzi się z czasów starożytnej Grecji, a jego nazwa pochodzi od miejscowości Maraton. We wrześniu 490 r.p.n.e doszło tam do wielkiej bitwy z Persami. Po wygranej jeden z żołnierzy otrzymał rozkaz przekazania nowiny do Aten. Postanowił on pokonać cały dystans biegiem. Przebiegł w ten sposób ponad 40 km i wykonał zadanie, ale wysiłek kosztował go życie.

Obecnie maratony odbywają się w każdym większym mieście na całym świecie. Dziś biorą w nich udział dziesiątki tysięcy zawodników. Liczba zapisów na udział w maratonie jest zazwyczaj ograniczona – przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Na niektóre biegi zapisy prowadzone są nawet kilka miesięcy wcześniej. Uczestnicy maratonu mogą również być wyłaniani poprzez losowanie – tak dzieje się np. w Nowym Jorku. Rekord zgłoszeń do tego biegu wynosi 38,5 tys. osób.

Bardzo popularne są również biegi maratońskie w:

 • Paryżu,
 • Berlinie,
 • Londynie,
 • Barcelonie,
 • Chicago.

Korona Maratonów Polskich. Dębno, Kraków, Wrocław…

Wielka popularność maratonów dotyczy również Polski. Do najważniejszych biegów zalicza się:

 • Orlen Warsaw Marathon,
 • Poznań Maraton,
 • Cracovia Maraton,
 • Maraton Warszawski,
 • Wrocław Maraton,
 • Maraton Dębno,
 • Maraton Łódź,
 • Gdańsk Maraton.

Maratończycy w Polsce mogą uzyskać tytuł zdobywcy Korony Maratonów Polskich. Aby ją osiągnąć, należy w ciągu 24-ech miesięcy ukończyć 5 maratonów: Maraton Dębno, Maraton Warszawski, Wrocław Maraton, Poznań Maraton i Cracovia Maraton.

Bieg w maratonie. Czy maraton jest zdrowy?

Dla niektórych biegaczy bieg maratoński jest nieosiągalnym marzeniem, dla innych – stanowi styl życia. Tylko dobre przygotowanie może pomóc w osiągnięciu tego celu. Pamiętajmy jednak o kierowaniu się zdrowym rozsądkiem – maraton to bardzo ciężki wysiłek fizyczny.

Zapisanie się na taki bieg nie jest trudne, może to zrobić każdy na stronie internetowej wybranego biegu. Pamiętajmy jednak, żeby zawsze kierować się swoimi możliwościami zdrowotnymi. Maraton sam w sobie nie jest zdrowym sportem. Ma niekorzystny wpływ na układ kostno-mięśniowy. Bieg w maratonie bez przygotowania może też wpłynąć bardzo negatywnie na wydolność krążeniową, może spowodować wiele urazów a nawet śmierć.

Wśród największych błędów przyczyniających się do śmierci uczestnika w trakcie maratonu, doświadczeni maratończycy wymieniają:

 • lekceważenie negatywnych symptomów organizmu, jak gorączka, wyższe niż zwykle tętno,
 • lekceważenie nawadniania organizmu, brak picia napojów izotonicznych,
 • lekceważenie pogody – szczególnie upału.

Przypadki śmierci na trasie maratonu są z reguły spowodowane właśnie brakiem odpowiedniego przygotowania. Maratończyk powinien doskonale znać swój organizm – wiedzieć, kiedy przejść do marszu, a kiedy stwierdzić że lepiej zrezygnować. Przygotowanie organizmu na taki wysiłek to proces. Decyzja o wzięciu udziału w królewskim biegu na dystansie 42 125 m nie powinna być podejmowana pod wpływem emocji, ani tym bardziej mody.

Przygotowania do maratonu. Zacznij od konsultacji z lekarzem

Bieg w maratonie to ogromny wysiłek, dlatego nie można go podjąć bez konsultacji z lekarzem. Nawet jeśli regularnie się ruszamy i wydaje nam się, że wszystko jest w porządku, to należy wykonać szereg badań. Należą do nich:

 • morfologia,
 • badanie ogólne moczu,
 • pomiar glukozy,
 • EKG,
 • echo serca,
 • badanie holtera,
 • EKG wysiłkowe.

W przypadku przygotowań do maratonu konieczna jest również konsultacja ze specjalistami, takimi jak fizjoterapeuta, kardiolog, okulista czy stomatolog. Bagatelizowanie problemów zdrowotnych w tym przypadku jest lekkomyślnością. Nawet problemy z zębami mają silny wpływ na zdolność regeneracji organizmu, a w przypadku królewskiego biegu każdy czynnik zdrowotny ma znaczenie.

Trening do pierwszego maratonu

Jeśli wszystkie badania są dobre, należy rozpocząć treningi. Maraton bez przygotowania nie jest bezpieczny dla zdrowia. Przebiegnięcie 42 km to wysiłek, do którego zbliży nas bieganie. Treningi powinniśmy rozpocząć co najmniej na 6 miesięcy przed startem.

W celu odpowiedniego rozplanowania treningu warto skonsultować się z trenerem personalnym. Trening dostosowany odpowiednio do naszego organizmu przyczyni się do budowania kondycji potrzebnej podczas maratonu. Wzmocni on ciało, ale też nauczy rozkładania sił w czasie długodystansowego biegu. Konsultacja z trenerem to stosunkowo niewielki koszt – od 70 zł do 140 zł – a może zapobiec np. kontuzjom.

Do ćwiczeń warto również włączyć trening siłowy z ciężarkami, który wzmocni mięśnie. Taki trening możemy wykonywać w domu lub skorzystać z licznych ofert siłowni. Treningi należy jednak odpowiednio zoptymalizować, aby uniknąć ryzyka kontuzji. W tym przypadku również warto skorzystać z pomocy doświadczonego trenera.

Bieg w maratonie – jaki dystans?

Maraton biegowy to dystans o długości 42 km 195 m. To ogromny dystans, dlatego udział w nim to dla wielu jedyny i ostateczny cel ich treningów. Dla wielu osób dystans ten jest nie do osiągnięcia. Niedoświadczonemu biegaczowi potrzebne będą lata wielkich przygotowań. Przed startem w takim biegu nawet doświadczeni biegacze przez kilka miesięcy wypracowują odpowiednią taktykę, rozplanowują tempo biegu na poszczególnych odcinkach i dokładnie śledzą trasę danego biegu. Organizm musi mieć czas aby nauczyć się co robić w momencie krytycznym – kiedy nogi odmawiają posłuszeństwa ze zmęczenia.

Początkowo warto więc celować w krótsze dystanse. Do wyboru mamy biegi na:

 • 5 km,
 • 10 km,
 • 21 km – czyli półmaratony.

Amatorzy mogą wybrać bieg na 5 kilometrów. Dystans jest polecany osobom na początku drogi maratończyka, ale wielu zawodowych biegaczy może z nich skorzystać. Bieg ten może pomóc im w poprawieniu wyników oraz zbliżyć do przekraczania rekordów. Dystans o długości 10 kilometrów jest najbardziej optymalną trasą. Można tam spotkać zarówno osoby trenujące ze stoperem, ale też osoby, które biegają rekreacyjnie. Osoby przygotowujące się do maratonu mają więc mnóstwo okazji do tego by się sprawdzić przed ostatecznym sprawdzianem wytrzymałości.

Udział w maratonie – koszty

Cena wzięcia udziału w maratonie bywa różna w zależności od miejsca. Wstępne może kosztować od 150 zł (Maraton Warszawski) do nawet 499 zł (Maraton w Paryżu). Zagraniczny wyjazd oznacza również konieczność pokrycia ceny podróży, noclegów i wyżywienia. Jednak to nie jedyne koszty związane z maratonem.

Przed rozpoczęciem treningów należy zainwestować w profesjonalne buty do biegania. Odpowiednie obuwie pozwoli na zapobieganie urazom kolan czy kręgosłupa, dlatego są niezbędnym sprzętem sportowym Warto udać się po nie do sklepu dla biegaczy. Koszt butów do biegania to od 200 zł do nawet 1 tys. zł. W takim sklepie obsługa będzie w stanie dobrać obuwie odpowiednie do naszego typu stopy.

Innym kosztem związanym z maratonem jest też dieta. Biegacze nie powinni jeść nic wzdymającego, ani ciężkostrawnego. Zmiana diety oznacza dodatkowe koszty. Jeśli zależy nam na zdobywaniu wysokich miejsc w maratonie, o stworzenie odpowiedniego planu posiłków powinniśmy poprosić dietetyka. Ten zbilansuje naszą dietę uwzględniając indywidualne zapotrzebowanie kaloryczne. Koszt konsultacji wraz z rozpisaniem diety może wynieść około 400 zł.

Kosztem, który ponoszą maratończycy bywa również zdrowie. Wysiłek związany z biegami wpływa bardzo obciążająco na każdego biegacza. Doświadczeni maratończycy mówią wprost, by do biegu na 42 125 m. podchodzić z pokorą. W ten sposób można zbudować kondycję pozwalającą na częstszy udział w maratonach.