Nie jest wielkim odkryciem, że aktywność fizyczna jest potrzebna dla ciała tak samo, jak lektura dla mózgu. Im dłużej będziemy dbali o swój organizm, tym dłużej pozostaniemy w dobrej kondycji. Odpowiedni dobór ćwiczeń pozwoli wzmocnić nasze mięśnie. Do tego najlepsze będą ćwiczenia z obciążeniem.
Ćwiczenia z ciężarkami – jak zacząć ćwiczyć w domu
Aby nasz organizm był zdrowy, potrzebuje regularnej aktywności fizycznej. Mamy na to dowody naukowe. Dr Christine Friedenreich z Uniwersytetu w Calgary, zmierzyła aktywność fizyczną u 73 tys. kobiet w wieku pomenopauzalnym. Z jej badań wynika, że 300 minut ćwiczeń aerobowych tygodniowo zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi. Nie ma tu znaczenia czy ćwiczenia są umiarkowane czy intensywne. Według ogólnych badań powinniśmy ćwiczyć co najmniej 150 minut tygodniowo aby nie chorować. Jednak spalanie tłuszczu nie powinno być naszym jedynym celem – bardzo ważne jest również wzmacnianie mięśni, w czym pomagają ćwiczenia z ciężarkami.
Ćwiczenia z obciążeniem stanowią jeden z najskuteczniejszych sposobów na zwiększenie siły i wydolności organizmu. Aby rozpocząć taką aktywność warto przede wszystkim udać się do lekarza i sprawdzić, czy nasz organizm jest zdrowy. Możemy również skontaktować się z trenerem personalnym, który dobierze ćwiczenia indywidualnie do naszych potrzeb. Pamiętajmy że ćwiczenia z ciężarkami dla dziewczyn różnią się od ćwiczeń, które mogą wykonywać mężczyźni o większej masie ciała.
Możemy ćwiczyć również samodzielnie w domu. W internecie możemy znaleźć wiele planów treningowych, konkretnych treningów i porad dotyczących odpowiedniej diety. Od kupna odpowiednich ciężarków możemy rozpocząć organizowanie domowej siłowni. Pamiętajmy jednak, aby nie forsować nadmiernie swojego organizmu, a ćwiczenia dostosowywać do możliwości ciała, a nie własnych oczekiwań.
Jakie są rodzaje hantli?
Istnieje wiele różnych rodzajów hantli, które możemy znaleźć w każdym sklepie z akcesoriami sportowymi, ale nie tylko. Sprzęt do ćwiczeń pojawia się nieraz w zwykłych dyskontach, np. w popularnej sieci supermarketów z czerwonym owadem w logo. Hantle nie są specjalnie drogie – chociaż wiele zależy od wagi oraz rodzaju tworzywa, z którego zostały wykonane.
Do wyboru mamy:
- hantle neoprenowe – polecane osobom początkującym. Ważą od 0,5 kg do 2 kg. Mają gładką strukturę i pochłaniają wilgoć, co stanowi udogodnienie podczas treningu. Są bardzo wygodne podczas wykonywania ćwiczeń z ciężarkami na ręce,
- hantle powlekane (winylowe) – takie hantle posiadają w środku masę betonową. Zewnętrzną powłokę tworzy kolorowy winyl. Waga takiego ciężarka to od 1,5 kg do 5 kg. Poleca się je mężczyznom o większej masie ciała,
- hantle z uchwytem – takie hantle są przeznaczone dla treningów aerobowych. Takie ciężarki można przymocować do rąk i nóg za pomocą rzepów. Ich waga waha się od 0,5 do 5 kg,
- hantle miękkie – takie hantle są przeznaczone dla osób początkujących. Ich waga waha się od 0,5 kg do 2 kg,
- hantle żeliwne – hantle żeliwne są zbudowane z trzech elementów – gryfu, zacisku i talerza. Talerz jest żeliwny, zacisk ryflowany a gryf niklowany. Takie hantle możemy spotkać na każdej siłowni,
- hantle gumowe – takie ciężarki występują w różnych postaciach. Guma może pokrywać całą zewnętrzną powłokę hantli, zakończenie ciężarów bądź tylko talerze. Waga takich ciężarów może się wahać od 0,5 kg do nawet 50 kg – takie hantle pozwalają na ćwiczenia z ciężarkami na brzuch i uda.
Cena ciężarków do ćwiczeń bywa różna w zależności od wagi i rodzaju. Może się wahać od 25 zł do nawet kilkuset złotych. Jeśli koniecznie chcemy posiadać takie przyrządy w domu a nie stać nas z własnych środków, możemy pieniądze pożyczyć np.w firmie pozabankowej. Jednak na sprzęcie sportowym można zaoszczędzić – np. kupując używane hantle bądź korzystając z siłowni.
O czym warto pamiętać przed rozpoczęciem ćwiczeń z hantlami?
Początki ćwiczenia z obciążeniem bywają trudne, bardzo łatwo tutaj o kosztowne dla zdrowia błędy. Nie da się odpowiedniej siły mięśni zbudować szybciej niż pozwala nam na to nasz organizm. Pamiętajmy – więcej wcale nie oznacza lepiej. Zbyt duże obciążenie, zbyt intensywne treningi mogą spowodować uszkodzenie ścięgien, stawów i więzadeł. A takie urazy mogą być bardzo trudne do wyleczenia.
Przed rozpoczęciem treningu siłowego powinniśmy pamiętać nie tylko o kilkuminutowej rozgrzewce i ćwiczeniach rozciągających po zakończeniu treningu. Ogromnie ważny jest sposób wykonywania ruchów. Pierwsze trzy miesiące od rozpoczęcia treningów siłowych z użyciem ciężarków powinniśmy wykorzystać na tzw. rozruch organizmu. Poprawne wykonywanie ruchów jest jednym z najistotniejszych elementów. Wpływa nie tylko na skuteczność ćwiczenia, ale przede wszystkim na jego bezpieczeństwo. Ćwiczenia z ciężarkami na ręce czy nogi będą też bardziej skuteczne, kiedy damy swoim mięśniom czas na odpoczynek.
Po każdym treningu musimy uzupełnić zapasy glikogenu. W tym celu po treningu warto zjeść np. słodkiego banana, a w ciągu godziny po treningu dodatkowo powinniśmy spożyć pełnowartościowy posiłek składający się z węglowodanów, białek i zdrowych tłuszczów.