Domowa siłownia – jak to zrobić i czy warto w nią inwestować?

Czy inwestycja w domową siłownię to dobry pomysł?

Chyba każdy z nas kojarzy powiedzenie “sport to zdrowie”. Są jednak osoby, które nie lubią ćwiczyć w publicznych siłowniach, ale nie chcą rezygnować z aktywności fizycznej. Dobrym rozwiązaniem w takich sytuacjach jest zrobienie własnej domowej siłowni. Jej koszt waha się od 200 do 3 tys. zł. W mini siłowni powinny znaleźć się hantle, ławeczka do ćwiczeń oraz mata. W wersji rozbudowanej bieżnia i orbitrek. Pierwszym krokiem w przygotowaniu siłowni jest wybór odpowiedniego pomieszczenia.

Jak zrobić własną siłownię w domu – pierwsze kroki

Domowe siłownie stają się coraz popularniejsze. Wpływa na to w miarę niski koszt przygotowania własnego pomieszczenia do ćwiczeń (najtańszą siłownię można zrobić już za 200-500 zł) oraz zwiększająca się “moda na bycie fit”. Nie bez znaczenia są wpływy znanych osób, takich jak m.in. Anna Lewandowska czy Ewa Chodakowska – promują one w mediach zdrowy tryb życia i wiele osób chce podążać ich śladem, wiedząc, że sport to inwestycja w zdrowie.

Nie każdy jednak chce korzystać z publicznych siłowni. Niektórym nie pasuje fakt, że muszą do nich dojeżdżać, innym wysokie ceny karnetów lub duże obłożenie najbardziej popularnych sprzętów. Wiele osób w tej sytuacji nie rezygnuje z wysiłku fizycznego, tylko postanawia ćwiczyć w domu. Ci, którzy chcą to robić profesjonalnie i mogą sobie na to pozwolić, przygotowują własne siłownie. Od czego zaczynają?

  1. Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniego pomieszczenia. Musi to być pokój z dobrą wentylacją, odpowiednio duży oraz odpowiednio umiejscowiony – przykładowo złym pomysłem jest umieszczenie domowej siłowni tuż nad sypialnią sąsiadów z dołu, gdyż odgłosy sprzętu do ćwiczeń mogą im przeszkadzać. Z tego powodu domowe siłownie często zlokalizowane są w piwnicach (jeśli te mają dobrą wentylację).
  2. Krok drugi to przygotowanie pomieszczenia – czasem trzeba zrobić mały remont i zmienić podłogę, ponieważ ta nie może być śliska, bo stwarza niebezpieczeństwo. Najlepsza podłoga do siłowni to gumowe nawierzchnie. Z kolei na ścianach dobrze jest położyć zmywalną farbę lateksową, bo siłownia to pomieszczenie, którego ściany są bardziej narażone na zabrudzenia niż te w reszcie domu.
  3. Krok trzeci to wybór odpowiedniego sprzętu. Należy przemyśleć, jakie ćwiczenia chcemy wykonywać i co będzie nam do tego potrzebne. Trzeba przy tym pamiętać, żeby nasze plany (remontowe i sprzętowe) dopasować do możliwości finansowych.
  4. Krok czwarty to wybranie odpowiedniej ekipy remontowej lub osób, które pomogą nam w przygotowaniu siłowni. O ile większość sprzętów możemy złożyć sami lub kupić je już w pełni złożone, o tyle nie każdy poradzi sobie z samodzielnym ułożeniem nowej podłogi lub dobrym wyciszeniem pomieszczenia.

Domowa siłownia – co kupić? Koszt sprzętu

Mini siłownię możemy zrobić zarówno za 200, jak i za 3 tys. zł. Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj sprzętu chcemy w niej mieć oraz jaki mamy budżet. Osoby, które chcą zaoszczędzić na sprzęcie sportowym i którym zależy na jak najmniejszym koszcie, na początek powinny odpuścić zakup bieżni oraz orbitreka – to przydatne sprzęty, ale drogie. Podstawą każdej domowej siłowni są hantle oraz mata do ćwiczeń i ławeczka. Pozostałe sprzęty wybierane są według zapotrzebowania. Wybierając sprzęt elektryczny trzeba liczyć się ze zwiększonymi kosztami prądu.

W celu zmniejszenia kosztów siłowni można kupować sprzęt, który jest używany. Należy się jednak liczyć z tym, że chcąc trafić na okazję możemy kupić np. wadliwą bieżnię. Na tego rodzaju przyrządach do ćwiczeń nie warto oszczędzać, ponieważ w przypadku awarii podczas ich używania możemy narazić swoje zdrowie (zbyt gwałtowne zatrzymywanie się lub przyśpieszanie bieżni może np. spowodować upadek).

Najpopularniejsze sprzęty do domowej siłowni (w zł)

Przygotowanie pomieszczenia: położenie odpowiedniej podłogi, wyciszenie, pomalowanie ścian 500 – 2 tys.*
Bieżnia elektryczna 800 – 4 tys.
Zestaw hantli, sztangi, stojaki 130 – 800
Drążek do podciągania 35 – 400
Lustro 20 – 200
Steppery 120 – 250
Ławeczka 100 – 300
Mata do ćwiczeń 30 – 100
Orbitrek 550-25 00

*koszt zależy od zakresu prac i jakości używanych materiałów

Czy mini siłownia w domu to dobry pomysł?

Każda aktywność fizyczna to korzyść dla naszego zdrowia. Dlatego jeśli naszym pomysłem na częstsze ćwiczenia jest ćwiczenia na własnej, domowej siłowni, to założenie jej jest dobrym pomysłem. Trzeba do tego jednak podejść odpowiedzialnie, tj. skompletować odpowiedni sprzęt, który będzie bezpieczny w użytku. Mini siłownia nie jest opcją dla każdego, ale każdy, kto naprawdę chce z niej korzystać z pewnością doceni jej zalety.

Zalety

  • możliwość ćwiczenia bez kolejek do sprzętów,
  • oszczędność czasu na dojeździe do siłowni,
  • możliwość ćwiczenia bez krępujących spojrzeń osób trzecich – komfort psychiczny,
  • pełne skupienie na wykonywanych ćwiczeniach – brak rozpraszaczy w postaci innych osób,
  • możliwość idealnego dopasowania czasu trwania danego ćwiczenia i pory dnia, w której chcemy ćwiczyć – brak zależności od godzin pracy siłowni,
  • możliwość częściowego zwrotu kosztów za przygotowanie siłowni – przez nisko płatne wejścia dla znajomych lub osób, które chcą poćwiczyć w kameralnym gronie,
  • możliwość natychmiastowego wzięcia prysznica po ćwiczeniach we własnym mieszkaniu – niektóre osoby nie lubią korzystać z łazienek dostępnych na publicznych siłowniach.

Wady

  • sprzęt do ćwiczeń w domu jest drogi (zazwyczaj),
  • możliwość stracenia motywacji do ćwiczeń, ponieważ są tak łatwo dostępną aktywnością,
  • mniejszy profesjonalizm – w większości przypadków domowe siłownie nie są tak profesjonalne jak te publiczne,
  • trening wykonywane jest bez żadnej asekuracji – nie mamy wsparcia profesjonalnego trenera,
  • brak możliwości nawiązywania nowych znajomości podczas ćwiczeń.