E-sport – dlaczego gry online zostały uznane za dyscyplinę sportową?

Gry komputerowe- czy to sport?

E-sport oznacza sport prowadzony w formie elektronicznej. Podobne rozwiązanie staje się oczywiste wobec rosnącego zainteresowania nowościami technologicznymi oraz rozwoju sprzętu komputerowego. Generowane obecnie możliwości tworzenia gier komputerowych, które angażują mnóstwo graczy wydają się zmierzać do zwiększania powszechności gier online. Ich popularność stale wzrasta, wpływając na ogólne zainteresowanie zarówno kibiców, jak i graczy.

Gry online jako dyscyplina sportowa

Może wydawać się nieco kontrowersyjny fakt, że komputerowe gry internetowe kwalifikowane są jako dyscypliny sportowe – nie wymagają one bowiem aktywności fizycznej oraz wysiłku uznawanego w jego tradycyjnej formie.

Warto jednak zaznaczyć, że gry online wiążą się z koniecznością treningów oraz rozwoju umiejętności gracza, który w miarę zdobywania nowych zdolności i doświadczeń, staje się lepszym i bardziej skutecznym w wybranej przez siebie dziedzinie gier. Można więc uznać, że e-sport cechuje się analogicznym mechanizmem rozwoju gracza, jednak różni się formą zaangażowania i umiejętnościami, niezbędnymi do uprawiania tej dziedziny sportu.

Zarobki e-graczy

Zaskakujący może okazać się fakt, że e-sport przynosi zawodnikom korzyści finansowe. Dotychczas bowiem powszechnym poglądem było uznawanie gier komputerowych jako rekreacyjnej formy spędzenia wolnego czasu. Wobec rosnącej popularności oraz pojawiających się nowych gier, angażujących zawodników okazuje się, że e-sport zyskał stopień zainteresowania kibiców, umożliwiający generowanie zysków.

Gracze zarabiają więc dzięki udziałowi w zorganizowanych turniejach i zawodach. Nie bez znaczenia staje się wkład sponsorów, wśród których w omawianej dyscyplinie można wymienić producentów sprzętu komputerowego oraz gier. Sponsoring w e-sporcie funkcjonuje podobnie, jak w sporcie tradycyjnym. Jest to swego rodzaju pożyczka, która zwraca się dzięki funkcjonalności marketingowej. Sponsoring umożliwia bowiem rozreklamowanie marki, rozpowszechnienie informacji o danym sprzęcie czy usługach oraz wywołuje korzystne skojarzenia.

Najpopularniejsze dyscypliny e-sportu

Komputerowe gry internetowe umożliwiają organizację turniejów i zawodów grup graczy. Wśród najbardziej popularnych można wymienić gry typu strzelanki, w których misją zawodników jest pokonanie drużyny przeciwnej. Ponadto istnieją gry bazujące na faktycznych dyscyplinach sportowych – na przykład symulatory piłki nożnej. Dużą popularnością cieszą się także gry strategiczne.

Generalizując, można uznać że e-sport charakteryzuje się udziałem jednego zawodnika lub zorganizowanej drużyny graczy. Rodzaj rozgrywki oraz jej specyfika uzależnione są od indywidualnych upodobań i umiejętności zawodników. Warto również podkreślić, że e-sport staje się coraz bardziej popularny, wciąż zadziwiając swoim charakterem wiele osób. Wydaje się bowiem, że sport w formie wirtualnej jest kontrowersyjny oraz mało aktywny – wymaga jednak odmiennych umiejętności i sporego stopnia zaangażowania w celu osiągnięcia pożądanych rezultatów.