Gdzie na wyścigi konne? Jak zacząć obstawiać zawody jeździeckie

Dokąd udać się na wyścigi konne i jak obstawiać jeździeckich faworytów

Wyścigi konne pobudzają wyobraźnię. O legendarnych koniach jak Seabiscuit, Ruffian czy Shergar pamiętamy nie tylko dzięki historykom, ale również twórcom filmowym. Zawody jeździeckie to sport o wieloletniej tradycji również w Polsce. Jak wygląda kondycja tego sportu? Czy warto w niego inwestować w naszym kraju?

Wyścigi konne w Polsce. Czy to wciąż popularny sport?

Historia zawodów jeździeckich sięga 1777 roku, choć oficjalne pierwsze wyścigi odbyły się na ziemiach polskich dopiero w 1841 roku. Obecnie znów zyskują na popularności. W ubiegłym roku przybyło ponad 15 tys. nowych widzów w Polsce.. Obecnie jest to sport budzący sprzeczne emocje. Jedni opowiadają, że nie ma nic lepszego. Inni że w Polsce nie ma prawdziwej jazdy wyścigowej.

Wyścigi konne to sport polegający na współzawodnictwie dwóch lub większej liczby dosiadających konie jeźdźców. Zasady wyścigów określa obecnie Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 2016 roku. W związku z nią do wyścigów jeździeckich dopuszczone są:

  • konie pełnej krwi angielskiej,
  • konie arabskie czystej krwi,
  • konie półkrwi,
  • konie kłusaki.

Gonitwy urządzane są w warunkach dających równe szanse koniom. Cały sport jest dostosowywany do warunków zdrowotnych zwierzęcia. Np. w wyścigu nie może wziąć udziału klacz źrebna. Rodzaje gonitw galopem różni się ze względu na:

  • warunki techniczne panujące na torze wyścigowym (hipodromie),
  • płeć konia,
  • wiek konia,
  • wagę konia,
  • wagę noszoną przez konia,
  • miejsce trenowania koni,
  • poszczególne grupy i kategorie do której przynależą konie,
  • kwalifikację koni do gonitw.

Rodzaje wyścigów wyróżnia się również ze względu na wiek koni – minimalny wiek konia to 2 lata, a maksymalny zależy m.in. od rasy. Dodatkowo możemy również zauważyć różne dystanse na których ścigają się jeźdźcy. Minimalna długość toru to 1400 m – maksymalna może wynieść nawet więcej niż 5 km.

Zawody jeździeckie to nie tylko sport. Emocje wzbudzają zarówno same wyścigi, jak i połączony z nim hazard. Widzowie mają prawo do obstawiania swoich faworytów w zakładach. Szacowanie swoich szans na podstawie walorów koni i umiejętności jeździeckich dżokeja dla miłośników tego sportu stanowi świetną rozrywkę. Obecnie swoje typy obstawia się zarówno w zakładach bukmacherskich, jak i na stronach online. Wygrana zależy nie tylko od szczęścia. Wymagana jest również dobra znajomość świata jeździectwa – nie tylko polskiego, ale i globalnego.

Wyścigi konne Służewiec. Najstarszy tor wyścigowy w Polsce

Wyścigi konne to najstarsza forma jeździectwa w Polsce. Do 1938 roku centrum wyścigów konnych były Pola Mokotowskie. Dopiero w 1926 roku Towarzystwo Zachęty do Hodowli Koni w Polsce zakupiło 150 hektarów ziemi w Służewcu pod przyszły kompleks wyścigowy. Cały kompleks został stworzony przez hrabiego Zygmunta Plater-Zyberka, który nim zajął się projektowaniem, zwiedził wiele torów wyścigowych. Dzięki temu wzbogacił tor w Służewcu o mnóstwo ciekawych architektonicznie rozwiązań. M.in. stworzył tunel pomiędzy obszarem stajen a padokiem. Pomyślał również o sztucznym zraszaniu toru. Projekt hrabiego był bardzo ambitny, zawarł w nim:

  • mieszkania dla pracowników,
  • magazyn zbożowy na 550 ton ziarna,
  • inne magazyny,
  • stajnie dla ponad 800 koni,
  • studnie,
  • wielki parking,
  • wieżę ciśnień.

Nic dziwnego więc, że w tamtych latach służewiecki tor był największym obiektem tego typu w Europie. Nowo zbudowany tor służył aż do rozpoczęcia wojny. Ostatnie gonitwy zostały tam rozegrane 31 sierpnia 1939 roku. Zamknięcie toru nie było jednak największym zagrożeniem. Kompleks uniknął znacznie gorszego losu, gdy w czasie Powstania Warszawskiego został przez hitlerowskich żołnierzy zaminowany z zamierzeniem wysadzenia. Obecnie jest to jeden z czterech torów wyścigowych na terenie całej Polski. Pozostałe trzy znajdują się:

  • we Wrocławiu na Partynicach,
  • w Sopocie na hipodromie przy ul. Polnej 1,
  • pod Krakowem w pobliżu miejscowości Buczków i Dąbrówka (jest to tor prywatny).

Najwyżej rangą jest jednak tor warszawski. To tam mają miejsce najważniejsze próby dzielności z punktu widzenia hodowli i selekcji. Bierze w nich udział ok. 1000 koni pełnej krwi angielskiej (folblut’ów, anglików) oraz czystej krwi arabskiej (arabów).

Sponsorowanie wyścigów konnych. Czy to droga inwestycja?

Jazda na zawodowym poziomie wymaga znacznych środków finansowych. Utrzymanie konia wyścigowego nie jest tanie. Koszt stajni, kowala i weterynarza to dopiero początek. Do tego musimy dodać koszt najlepszej paszy podawanej według zapotrzebowania wiekowego. Pamiętajmy, że konia wyścigowego trzeba też odpowiednio wychować. Trener nie może być przypadkowy, a szkolenie konia u licencjonowanego trenera rekomendowanego przez Polski Klub Wyścigów Konnych również z całą pewnością nie będzie tanie.

Sponsorowanie wyścigów konnych to inwestycja w jeden z najbardziej eleganckich sportów. Umowa sponsorska nie jest uregulowana zasadami prawnymi i związku z tym podlega zasadzie swobody umów określonej w Kodeksie Cywilnym. Umowa sporządzona jest pomiędzy dwiema stronami – sponsorem i sponsorowanym. Konie wyścigowe i same wyścigi sponsorują zazwyczaj bogaci przedsiębiorcy, zawodnicy i kluby sportowe działające w ramach stowarzyszeń lub fundacji. Umowa musi zawierać informacje dotyczące rodzaju wsparcia (najczęściej finansowego, ale nie tylko). Dodatkowe postanowienia to te dotyczące promowania sponsora przez klub jeździecki. Dokument powinien zawierać dokładne wytyczne co do sposobu promocji danego sponsora.

Sponsoring może mieć charakter:

  • krótkofalowy – np. sponsoring pojedynczych zawodów czy imprezy,
  • długofalowy – polegający na stałej współpracy z zawodnikiem/klubem jeździeckim.

Sponsoring oznacza korzyści nie tylko dla klubu jeździeckiego, który otrzymuje wsparcie, ale również dla sponsora. Inwestowanie w sport to poprawa wizerunku medialnego firmy. Dodatkowo przedsiębiorca ma możliwość zakwalifikowania całości świadczenia do kosztów uzyskania przychodu i tym samym – do obniżenia podatku dochodowego. Nie można tego samego powiedzieć o przekazaniu darowizny na ten sam cel.

Wyścigi konne to elegancki sport? Savoir-vivre zawodów jeździeckich

Elegancki sport wymaga obyczajnego zachowania oraz respektowania zasad dotyczących ubioru. Podobnie jak w przypadku golfa czy tenisa ziemnego, widzów obowiązuje odpowiedni dress code. Powinni oni przyjść ubrani elegancko, w jasnych kolorach odpowiednich do letniej pory roku. Natomiast strój zawodnika wyścigów konnych składa się z:

  • toczka lub kasku jeździeckiego,
  • koszuli jeździeckiej – może ona posiadać długi lub krótki rękaw. Można ją zastąpić elegancką koszulą. Należy jednak pamiętać o zasłonięciu szyi kołnierzem ,
  • rajtoka czyli marynarki jeździeckiej. Rajtoki posiadają od 3 do 5 guzików, ich długość sięga mniej więcej do połowy pośladków. Posiadają one odpowiednie rozcięcie z tyłu pozwalające na zachowanie swobody ruchów podczas wyścigów,
  • białych konkursowych bryczesów (niektóre kluby pozwalają zastąpić białe bryczesy czarnymi lub białymi legginsami),
  • butów jeździeckich,
  • białych rękawiczek,
  • włosów związanych czarną kokardką, w siateczce, splecionych w warkocz lub w postaci niskiego koka.

Zasady savoir-vivre obowiązują również konia. Podczas zawodów najważniejsze jest bezpieczeństwo zwierząt. Dlatego koń musi być przede wszystkim zdrowy. Wszelkie kontuzje dyskwalifikują zawodnika dla bezpieczeństwa jego zwierzęcia. Maskowanie kontuzji zwierzęcia jest nieetyczne, a przy okazji może doprowadzić do ukarania zawodnika. Koń musi lśnić, ale w czasie siodłania jego sierść powinna być całkowicie sucha, Jeśli zwierzę gryzie lub kopie należy odpowiednio je oznaczyć – wpleść czerwoną wstążkę w ogon lub grzywę.

Jak obstawiać wyścigi?

Wyścigi konne mogą być jednymi z najbardziej dochodowych zakładów bukmacherskich. Jednak stali bywalcy przyznają, że wygrana tylko może się przydarzyć. Obstawianie wyścigów konnych można więc nazwać odmianą eleganckiego hazardu, na którym łatwiej stracić niż zyskać dodatkowe środki. W związku z ryzykiem najlepiej jest ustalić sobie strategię dostosowaną szczególnie do własnych możliwości. Pamiętajmy aby nie obstawiać wyścigów pieniędzmi, których utrata może spowodować kłopoty finansowe.

Na początku najlepszym rozwiązaniem jest wybranie jednego rodzaju wyścigów i skupienie na nim całej uwagi. Pomocą służą różne strony internetowe, gdzie typerzy umieszczają własne prognozy. Jednak osoby, które chcą osiągać sukcesy, powinny skupić się na zwiększeniu własnego doświadczenia w tej dziedzinie. Można stworzyć swój notatnik z końmi, które nas interesują w celu stworzenia swojej własnej bazy wiedzy. Najważniejsze informacje jakie powinniśmy zawrzeć w takim notesie to:

  • balans wagowy koni,
  • informacje na temat mocnych i słabych stron koni,
  • nazwiska wybranych dżokejów w dobrej formie i z dużym potencjałem,
  • rodzaj toru,
  • pogoda w dniu zawodów.

Ważne informacje na temat wybranego konia, to m.in, przebieg treningów, forma i waga konia. Dobrze jest wiedzieć, jak dany koń radził sobie na poprzednich wyścigach, z którym koniem przegrał i w jakich okolicznościach. Sukces w obstawianiu zależy m.in. od ilości poświęconego na planowanie czasu. Właśnie dlatego na początku najlepiej skupić się na jednym obszarze wyścigów. Do obstawiania warto wybrać grę u bukmacherów oferujących opcję Best Odds Guaranteed, czyli najlepszy kurs na konia.