Czy golf to sport dla leniwych i bogatych? Ile kosztuje gra w golfa?

Czy żeby grać w golfa rzeczywiście potrzebujemy wydać majątek?

Golf to sport o bardzo długiej tradycji, sięgającej średniowiecznej Anglii. Była to ulubiona rozrywka królowej Marii Tudor. Angielska społeczność tak bardzo lubiła ten sport, że w 1457 roku król Szkocji James IV wydał edykt zabraniający gry, która zajmowała czas przeznaczony na obowiązkowe lekcje łucznictwa. Zakaz ten obowiązywał przez 5 lat. Obecnie golf nadal kojarzy się z luksusem i elegancją. Czy naprawdę jest to sport jedynie dla bogatych?

Golf – sport dla wszystkich?

Golf, podobnie jak jazda konna czy tenis, to sport kojarzący się z eleganckim stylem życia i luksusem. Sport ten pochodzi ze Szkocji, został wymyślony przez pasterzy. To nie jest jednak rozrywka jedynie dla osób bogatych. Nie jest to też drogi sport – w zasadzie każdy może sobie na niego pozwolić. Znawcy twierdzą, że podobnie jak w innych dyscyplinach, również w przypadku golfa na sprzęcie sportowym da się zaoszczędzić. Sprawdzi się używany zestaw kijów z odpowiednią torbą. Nowy zestaw kosztuje nieco ponad tysiąc złotych, jednak używany można znaleźć nawet za 500 zł. Koszt grania przez cały rok nie przekracza 2 tys. zł.

Warto jednak poznać kilka zasad zanim udamy się do najbliższego klubu golfowego. Ważną kwestią na polu golfowym jest etykieta. Ekskluzywność golfa polega głównie na tym, że należy stosować się do zasad. W związku z tym, że sport wywodzi się z Anglii, savoir-vivre golfistów zakłada np:

 • punktualne przychodzenie na umówioną rundę golfa,
 • zachowanie bezwzględnej ciszy w czasie, gdy inny gracz wykonuje uderzenie,
 • uczciwość podczas całej rundy – oszukiwanie jest przez zawodowych graczy wręcz piętnowane,
 • poszanowanie pola golfowego,
 • założenie stroju odpowiedniego do gry w golfa.

Wyjście na pole golfowe to jedna z najbardziej komfortowych inwestycji w zdrowie. Z jednej strony jest to sport wymagający sporego wysiłku. Z drugiej strony – spacer po polu golfowym w pogodny dzień to prawdziwa przyjemność.

Golf – zasady gry

Gra w golfa polega na przejściu pola golfowego. Zazwyczaj składa się ono z 18 dołków, chociaż można znaleźć mniejsze pola, np. 9-dołkowe. Dołek to nie tylko “dziura w ziemi”, do której trzeba trafić. W szerszym rozumieniu to obszar pomiędzy tzw. tee, czyli miejscem startu, a dołkiem w ziemi sensu, który znajduje się w “putting green” czyli na obszarze gładko ściętej trawy. W jaki sposób grać w golfa?

Istnieją dwa podstawowe formaty gry w golfa: Stroke play i match play. Podczas stroke play wygrywa gracz, który zdoła przejść pole z jak najmniejszą liczbą uderzeń. Podczas gry match play wygrywa się większą liczbą wygranych poszczególnych dołków.

Zawodnik zaczyna uderzenia z kolejnych tee (miejsce startu), by umieścić piłkę na greenach, a finalnie w dołkach. Każdy dołek posiada określoną liczbę uderzeń, w jakich zawodnik powinien go pokonać. Przykładowo jeżeli dołek jest “par 5”, oznacza to, że gracz powinien pokonać go przy pomocy pięciu uderzeń. Jeśli pokona go uderzając piłkę 4 razy, mówi się że miał “birdie” lub że pokonał dołek 1 uderzeniem poniżej par. Jest to uznawane za sukces danego gracza. Po przejściu każdego dołka swoje wyniki należy zapisać na kartach wyników.

Uderzenia golfowe i swing – jak grać w golfa?

Gra w golfa polega przede wszystkim na prawidłowym uderzeniu kijem o piłkę. Wiele zależy od rodzaju powierzchni, z której wyrzucana jest piłka. Na grę składają się cztery główne rodzaje uderzenia:

 • Putting – czyli uderzenie z greenu i z bliska, po którym piłka toczy się po powierzchni greenu w kierunku dołka,
 • Chipping – uderzenie oddawane z bliskiej odległości od greenu. Piłka przelatuje przez krótką odległość w powietrzu, następnie toczy się w kierunku dołka,
 • Pitching – uderzenie oddane z dalszej odległości od dwóch poprzednich. Piłka leci dalej, jest dłużej w powietrzu. Zatrzymuje się szybciej po wylądowaniu na greenie,
 • Sand shots – uderzenie z bunkra. Jest to pole na którym występują doły z piaskiem.

Zwłaszcza te ostatnie pola mogą nastręczyć kłopotów początkującym golfistom. Trudne jest wydostanie piłeczki z pola wypełnionego piaskiem.

Oprócz uderzeń ważny jest również zamach. Poprawnie wykonany ruch oznacza udane uderzenie. Zamach nazywany jest (z języka angielskiego) swingiem. Na ten ruch składają się trzy podstawowe części:

 1. backswing – czyli pierwszy etap, polegający na odprowadzenia kija w górę przed uderzeniem piłki,
 2. downswing – część zamachu, czyli ruch z góry w kierunku piłki,
 3. follow through – wykończenie swingu, tuż przed uderzeniem.

Dress code golfistów

Jedną z zasad etykiety podczas grania w golfa jest odpowiedni strój. Warto pamiętać, że tradycyjny golf wywodzi się z Wysp Brytyjskich. Anglicy rozpowszechniający grę na całym świecie byli ludźmi przestrzegającymi tradycji. Dlatego też przyjście na boisko do gry w golfa w dżinsach i koszulce z krótkim rękawem jest traktowane jako faux pas. Co zatem należy na siebie włożyć, aby nie pokazać braku manier?

Najpopularniejszym strojem do gry w golfa są koszulki polo. Są to wygodne koszulki z krótkim rękawem i kołnierzykiem. Nie powinniśmy też wychodzić na pole golfowe w dresie. Najlepsze będą eleganckie spodnie o prostej nogawce, koniecznie z paskiem. Krótka nogawka sięgająca kolan jest dopuszczalna jedynie latem. Kobiety mogą nosić spódnice, jednak podobnie jak w przypadku krótkich spodenek, zbyt krótka spódnica będzie źle wyglądała.

Buty kupowane w celach amatorskiej gry w golfa nie muszą posiadać kolców. Ogólnie specjalne buty do golfa mogą kosztować od około 300 zł do nawet powyżej 1 tys zł. Osoby początkujące nie potrzebują na starcie drogiego obuwia. Znacznie ważniejszy jest dobry sprzęt (który początkowo można również wypożyczyć).

Ile kosztuje gra w golfa

Golf kojarzony jest z ekskluzywnością, dlatego wielu osobom może wydawać się, że do tego sportu potrzebne jest posiadanie dużego majątku. Nie jest to prawda, chociaż trzeba będzie ponieść pewne wydatki, podobnie jak przy każdym innym sporcie. Jedne koszty dotyczą ubioru – odpowiednia koszulka i spodnie oraz obuwie. Inne koszty dla początkujących to m.in:

 • wejście na plac do treningu (driving range) wraz z wypożyczeniem kija i piłek to koszt od 15 do 50 zł,
 • lekcje gry w golfa – indywidualna lekcja trwająca od 45 do 60 minut w zależności od klubu i trenera może kosztować od 30 zł do nawet 200 zł. Zajęcia grupowe będą jednak znacznie tańsze, dlatego na takie zajęcia można wybrać się z przyjaciółmi,
 • wypożyczenie zestawów kijów z torbą – w zależności od marki sprzętu i ilości kijów, koszt może wynieść od 50 do 200 zł.,
 • wypożyczenie wózka do wyjechania na pole kosztuje od 20 do 50 zł,
 • wejście na pole golfowe – zależy od rodzaju wybranego pola, a także od formy wypożyczenia sprzętu. Wejście na driving range: 15-50 zł (kij i piłeczki zazwyczaj są w cenie). Wejście na putter lub chipping green (plus wypożyczenie kija i piłeczek) kosztuje od 30 do 50 zł (wypożyczenie kija – puttera i piłeczek na te strefy może kosztować od 10 do 20 zł). Wejście na 9-dołkowe pole – 40-100 zł.

Koszty mogą się różnić w zależności od popularności różnych klubów golfowych. Warto zwrócić też uwagę, że większość z nich można rozłożyć na większą grupę ludzi. Dlatego też taki wypad na golfa nie będzie droższy niż 3 godzinny karnet do Aquaparku czy kilka godzin jazdy konnej w dobrej stadninie.