Inwestycja w sport – szybki sposób na poprawę wizerunku firmy

Sponsoring się opłaca

Wizerunek firmowy wydaje się kluczowym elementem, decydującym o ilości pozyskiwanych klientów, wysokości regularnych wpływów finansowych oraz ogólnej, szeroko rozumianej renomie marki. Dbałość o wizerunek przedsiębiorstwa stanowi więc klucz do sukcesu. Jednym ze sposobów na zyskanie dobrych opinii oraz poprawę odbioru marki w oczach kontrahentów jest zaangażowanie w aktywność sportową. Sponsoring stanowi obecnie jeden z najpopularniejszych sposobów na zyskanie pozytywnego wizerunku firmy, bez dużego wysiłku.

Sponsoring sportowy – opłacalność dla firmy

Finansowanie wydarzeń sportowych odnosi się najczęściej do wsparcia pieniężnego maratonów, zawodów, turniejów i różnego rodzaju meczy. Sponsor ma swój znaczny wkład w zaopatrzenie podobnych wydarzeń, dzięki czemu mogą one mieć miejsce. Firma sponsorująca podobne eventy nie jest jednak stroną stratną w podobnym przedsięwzięciu, gdyż również zyskuje na swym udziale.

Sponsoring generuje wspomniane koszty, jednak mogą one zostać odliczone od podatku jako koszt uzyskania przychodu – z tego względu może on być traktowany, jako swego rodzaju zwracająca się pożyczka. Ponadto nie sposób nie wspomnieć o marketingowym charakterze finansowania wydarzeń sportowych. Nazwa firmy, jej marka oraz logo, jak również niejednokrotnie slogany i hasła przewodnie zostają rozreklamowane i rozpowszechniane, dzięki obecności na plakatach i bannerach oraz strojach zawodników sportowych. Dzięki temu dana firma zyskuje popularność, zapadając w pamięć uczestnikom danego wydarzenia.

Wizerunek firmy sponsorującej – jak ludzie odbierają sponsora?

Głównym celem zaangażowania w sponsoring staje się więc nie tylko wsparcie finansowe kierowane wobec potrzebujących sportowców, lecz przede wszystkim reklama i podniesienie odbioru wizerunku firmy. Warto więc zastanowić się, jak odbierana jest marka, która rozpoznawana jest jako sponsor wydarzeń sportowych.

Podobna firma traktowana jest jako aktywna i nowoczesna, dbająca o rozwój różnych dyscyplin sportowych, niejednokrotnie jako udzielająca się charytatywnie. Z tego względu marka zyskuje szacunek społeczeństwa, stając się znaną i cenioną przez wiele osób. Korzyści płynące z podobnej sytuacji wydają się oczywiste. Z uwagi na wpływ emocji i wrażeń w odbiorze przedsiębiorstwa, zyskuje ono nowych klientów lub współpracowników, którzy kierują się w swoich wyborach głównie odczuciami, jakie wywołuje w nich pierwsze skojarzenie. W podobnej sytuacji mniej ważne są produkty lub usługi oferowane przez daną firmę, gdyż ważny staje się jej aktywny i pomocny charakter, ujawniający się w sponsorowaniu wydarzeń sportowych.

Można więc z całą stanowczością uznać, że firmy sponsorujące sport działają w sposób kreatywny, budując wizerunek własnej marki i rozpowszechniając ją jako zaangażowaną i aktywnie uczestniczącą w ważnych, sportowych przedsięwzięciach. Firma sponsorująca zyskuje prestiż oraz renomę. Jest dużo lepiej oceniana przez społeczeństwo oraz staje się popularna i szanowana. To z pewnością przyczynia się do napływu nowych klientów.