Jak poszczególne firmy sponsorują sport?

Sponsoring sportu- jak to wygląda

Aktywność sportowa okazuje się jedną z najbardziej modnych i popularnych, angażując osoby z różnych grup wiekowych, odmiennej płci oraz zainteresowań. Jednocześnie rozmaitość dostępnych aktualnie dziedzin sportowych jest tak duża, że każdy ma sposobność odnaleźć ulubiony rodzaj działalności sportowej. Powstają więc kluby, które zrzeszają uczestników, organizując treningi, zawody oraz turnieje. Wydarzenia sportowe przyciągają uwagę, ciesząc się dużym zainteresowaniem – warto jednak zastanowić się nad źródłem ich finansowania. Okazuje się, że często organizacja wspomnianych eventów o charakterze sportowym generuje spore koszty. Nie zawsze dany klub ma możliwość pokrycia ich w całości. Dużym wsparciem okazuje się sponsoring.

Sponsorowanie wydarzeń sportowych – komu się opłaca?

Sponsoring jest przedsięwzięciem, które odnajduje swoje zastosowanie zarówno wobec małych, jak i większych klubów sportowych. Powszechnie znani są sponsorzy, których logo i nazwa umieszczane są na strojach sportowych, bannerach oraz plakatach, reklamujących różnego rodzaju sportowe wydarzenia.

Można uznać, że sponsoring jest opłacalny dla obydwu jego uczestników – klub sportowy zyskuje środki finansowe w sposób dużo korzystniejszy, niż pożyczka oraz unika konieczności poszukiwania kredytów, na spłacenie których może nie znaleźć pieniędzy.

Z kolei firma angażująca się w sponsoring z pewnością także czerpie korzyści z uczestnictwa w działalności sportowej. Jej logo oraz nazwa są bowiem widoczne, przez co zostają zapamiętane przez wiele osób. Można więc uznać, że sponsoring staje się dobrym krokiem marketingowym dla firm, zarówno dużych, jak i mniejszych.

Sposoby sponsorowania – jak firmy angażują się w sport?

Omawiany sponsoring ma na celu wsparcie finansowe określonego klubu lub wydarzenia sportowego. Firmy wybierają dziedzinę, klub lub event oraz pokrywają całość lub część kosztów, niezbędnych do jego funkcjonowania lub realizacji. Ma to zastosowanie wobec różnego rodzaju maratonów, meczy oraz zawodów sportowych, podczas których marka firmy sponsorującej staje się powszechnie widoczna i zauważalna przez wszystkich.

Logo firmowe umieszczane jest więc nie tylko na strojach sportowców, lecz także na bannerach wiszących wokół miejsca wydarzenia oraz plakatach reklamujących zbliżający się mecz lub maraton.

Większe firmy, posiadające spore nakłady pieniężne mogą pokusić się o sfinansowanie boiska, hali lub areny sportowej – podobne zachowanie zapada w pamięć, wpływa na pozytywne skojarzenia z daną firmą oraz zapewnia długoletnią i skuteczną reklamę, gdyż marka finansująca dany obiekt zostaje zaznaczona w wyraźnym miejscu.

Reasumując, należy zaznaczyć, że omówiona powyżej działalność sponsorska wielu firm wydaje się pożądana nie tylko z uwagi na obopólne korzyści finansowe, lecz również ze względu na zasadność angażowania się w wydarzenia sportowe – aktywizowanie dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych i starszych staje się wysoce korzystne dla zdrowia i ogólnego samopoczucia społeczeństwa.