Jazda konna – jak zacząć i co warto wiedzieć?

Jazda konna dla początkujących

Jazda konna to piękny sport, który angażuje nie tylko nasze ciało, ale też emocje. Kształtuje charakter na sposób, którego nie da się osiągnąć w żadnej innej dyscyplinie. Jeździec odpowiada nie tylko za siebie, ale też za żywe i bardzo wrażliwe zwierzę. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak zacząć naukę jazdy, ile to kosztuje i w jaki sposób obchodzić się z koniem tak, aby przeżycia w siodle były satysfakcjonujące.

Jazda konna – jak zacząć? Czy to sport dla wszystkich?

Jazda konna stanowi jeden z najbardziej eleganckich sportów – obok tenisa ziemnego i golfa. Rekreacyjnie jest to sport, na który może sobie pozwolić dosłownie każdy. W tym podejściu nie polega na rywalizacji, a na współpracy z partnerem (który przy okazji jest też zwierzęciem).

Nauki jazdy nie rozpoczynamy jednak od wsiadania na konia. Na początku instruktor powinien nas zabrać na krótki spacer po stajni. Dowiemy się od niego jak żyją konie – jakie są ich zwyczaje, co lubią, a czego lepiej nie robić. Instruktor powinien opowiedzieć nam o rasach koni i o ich maści. Na pierwszej lekcji dowiadujemy się, jak należy zachowywać się podchodząc do konia. Są to zwierzęta bardzo płochliwe, dlatego przede wszystkim nie możemy:

 • wykonywać gwałtownych ruchów,
 • krzyczeć,
 • podchodzić bez ostrzeżenia – szczególnie od strony zadu.

Nauka jeździectwa rozpoczyna się od nauki zadbania o swojego wierzchowca. Początkujący uczy się:

 • wyczesywania konia przed założeniem siodła,
 • zakładania siodła,
 • zapinania popręgu,
 • zakładania uzdy.

Z punktu widzenia konia człowiek jest drapieżnikiem. Dlatego trzeba do niego podejść ze spokojem. Pamiętajmy, że konie mają ograniczone pole widzenia – nie mogą widzieć tego co znajduje się tuż za nimi. Dlatego zajście od tyłu jest groźne – wystraszone zwierzę może nas kopnąć – nie ze złośliwości, ale w obronie własnej.

Jak wybrać stadninę do nauki? Etyka pracy z końmi to podstawa

Przed podjęciem nauki powinniśmy zdecydować się, czego tak naprawdę chcemy. Co powinna posiadać idealna stadnina? Czy dobrą halę do ćwiczeń czy duże, rozległe tereny do jazdy? Jeśli już wiemy, czego szukamy, warto popytać o polecenia wśród znajomych bądź po prostu pojechać w wybrane miejsca i zdecydować się na to, które do nas przemawia. Odwiedzenie stadniny jest o tyle dobrym pomysłem, że pozwala na zapoznanie się z tym miejscem. W czasie wizyty warto zwrócić uwagę jak zachowują się pracownicy stadniny, konie i instruktorzy.

Pamiętajmy też, że wybór stadniny stanowi jednocześnie zgodę na takie a nie inne traktowanie konia. W stadninie to właśnie zwierzęta powinny być najważniejsze. Jeden koń może przejechać nie więcej niż 2 jazdy w ciągu dnia. Standardowo jazda trwa około godziny. Jednak to zależy również od stanu zdrowia wierzchowca. Koń powinien zostać dobrany również ze względu na wagę jeźdźca. Zbyt wielki ciężar może spowodować poważne konsekwencje zdrowotne zwierzęcia. Nieodpowiedzialność człowieka może spowodować nawet jego śmierć, dlatego jeśli widzimy, że w stadninie nie dba się o konie – nie powinniśmy brać w niej lekcji.

Ile kosztuje lekcja jazdy? Cennik zależy od miejsca ćwiczeń

Jedna lekcja jazdy konnej może kosztować od 50 zł do 150 zł w zależności od miejscowości, ale też rangi stadniny. Najdroższe stadniny funkcjonują w dużych miastach, jak Kraków czy Warszawa. Skąd biorą się wysokie ceny? Praca z końmi wymaga dużych nakładów – konie nie mogą jeść byle czego, muszą być regularnie badane przez weterynarzy. Dodatkowo płacimy za obecność instruktora, który nie tylko odpowie na wszystkie wątpliwości, ale też pomoże nie zniechęcić się, jeśli początki okażą się trudniejsze niż nam się wydawało.

Jazda konna to jednak nie tylko koszty dojazdu do stadniny, ale też wszystkie koszty związane ze strojem. Do jazdy konnej powinniśmy posiadać:

 • sztyblety – odpowiednio dopasowane buty do jazdy konnej kosztują od 80 zł do nawet 600 zł,
 • bryczesy jeździeckie (na początku najlepiej z pełnym lejem i z silikonowymi wypustkami) – to koszt od 150 zł do nawet 500 zł,
 • sztylpy – można je znaleźć od 60 zł do nawet 299 zł,
 • rękawiczki jeździeckie – w zależności od modelu i marki mogą kosztować od 15 zł do 150 zł,
 • toczek jeździecki lub kask – okrycie głowy kosztuje od 130 zł do nawet 600 zł w zależności od marki i modelu.

Przy zakupie odpowiedniego stroju do jazdy konnej nie powinniśmy kierować się wyłącznie ceną. Odpowiednia odzież powinna przede wszystkim stanowić ochronę dla naszego ciała. Nie musi ona być markowa, jednak jakość powinna być dla nas ważniejsza niż cena butów czy bryczesów. Lepiej po prostu pożyczyć pieniądze niż rezygnować z komfortu i bezpieczeństwa.

Relacja człowieka z koniem, czyli co daje jazda konna

Zazwyczaj kiedy myślimy o sporcie, staje nam przed oczami rywalizacja – wyścigi konne nie są pod tym względem wyjątkowe. Jednak trudność jazdy konnej nie polega na tym, aby pokonać jakiegoś przeciwnika, a na tym, by znaleźć wspólny język z koniem. Powodzenie w nauce jest ściśle połączone z pozytywną więzią między jeźdźcem a wierzchowcem. Jeśli jednak uda się nam dogadać z jednym koniem – to może być o wiele bardziej fascynująca przygoda niż samo podróżowanie. Dzięki kontaktowi ze zwierzęciem wpływamy pozytywnie na własne emocje. Jazda konna uczy nas kontroli i panowania nad sobą. Człowiek nie może się denerwować w pobliżu wierzchowca, ponieważ ten natychmiast wyczuwa negatywne emocje.

Jazda konna wpływa również na zachowanie odpowiedniej postawy ciała. Wpływają na to łagodnie, kołyszące ruchy konia, które w pewnym sensie zmuszają nas do rozluźnienia mięśni i zachowania wyprostowanych pleców. Dzięki temu podczas jazdy mięśnie ulegają rozciągnięciu i wzmocnieniu. Dodatkowo w ten sposób poprawiamy również pracę układu oddechowego i układu krążenia. Wszystkie zmiany odbywają się w bardzo łagodny sposób, dlatego jazda konna jest wykorzystywana w hipoterapii.

Jednak warto pamiętać, żeby przed jazdą konną postarać się trochę przygotować. Osoba, która przed rozpoczęciem nauki nie ruszała się za dużo, może mieć problem z poruszaniem się po pierwszej lekcji w siodle. Jednak takie niedogodności jak drobne zakwasy są niczym w porównaniu z możliwością zrelaksowania się i rozpoczęcia pracy nie tylko nad swoim ciałem, ale też nad kształtowaniem własnego charakteru.