Krav maga – najskuteczniejsza sztuka samoobrony?

Krav maga - najskuteczniejsza sztuka samoobrony?

Istnieją różne techniki samoobrony. Krav maga jest chyba najlepszym z nich. Wykorzystuje wiele różnych sztuk walki, uczy wykorzystywania każdego przedmiotu jako potencjalnej broni. Wschodnie sztuki walki to nie tylko sport, ale przede wszystkim filozofia panowania nad sobą.

Krav maga – co to jest?

Sport to inwestycja w zdrowie. Jednak warto również inwestować w swoje bezpieczeństwo na ulicy. W związku z tym warto również trenować sztuki walki. Jednym z najlepszych wyborów będzie krav maga, hebrajska sztuka walki wręcz łącząca dbanie o swoją kondycję i umiejętność zachowania spokoju w sytuacji kryzysowej.

Krav maga została wynaleziona w latach 30-tych XX wieku przez Imiego Lichtenfelda. Od początku sztuka ta wykorzystywana była przez wojsko, policję i inne służby mundurowe do walki (ciekawostka – początkowo wykorzystywano ją do walki z faszystami). Obecnie korzystają z niej ludzie na całym świecie.

Podczas treningu krav magi wykorzystuje się mieszankę różnych stylów walki, a w tym:

  • judo,
  • jiu jitsu,
  • muay thai,
  • boksu,
  • zapasów.

Krav maga wykorzystuje naturalne odruchy człowieka w celu obrony lub ataku. W Polsce może być jednak wykorzystywana tylko w celu samoobrony. Trening krav magi to nauka fizycznych umiejętności, ale też rozwijanie zdolności psychicznych. Dzięki niej wykształcimy pewność siebie i spokój w sytuacji zagrożenia, gdy musimy zachować zimną krew.

Krav maga – dla kogo?

Krav maga nazywana jest podstawowym systemem samoobrony. Mogą go trenować nie tylko mężczyźni. Krav maga jest nauczana również kobiet i dzieci. Nie ma również ograniczeń ze względu na wiek – tej sztuki walki można nauczyć się mając nawet powyżej 40 lat.

Nie znaczy to jednak, że nie ma żadnych przeciwwskazań do treningu krav magi. Nauka wschodnich sztuk walki wiąże się z dużym wysiłkiem, dlatego odradza się ją osobom z nadciśnieniem. Drugim przeciwwskazaniem są problemy ze stawami i kręgosłupem.

Krav maga dla początkujących. Jak wygląda trening?

Trening krav magi rozpoczyna się od rozgrzewki cardio, trwającej od 15 do 20 minut. To ważny element, ponieważ pomaga w poprawieniu kondycji ćwiczącego, a wschodnie sztuki walki są bardzo wymagające fizycznie. Następnie trener przechodzi do nauki ćwiczeń pozycji bojowych. Chwyty krav magi skupiają się na:

  • kopnięciach w staw kolanowy (i inne czułe stawy),
  • uderzeniach w miejsca intymne,
  • uderzeniach w splot słoneczny,
  • ciosach w oczy i w gardło,
  • zabieraniu przedmiotów napastnikowi i wykorzystywaniu ich w celu obrony.

Podczas treningów ćwiczący korzysta z różnych technik walki, dlatego nauka obejmuje liczne ciosy – sierpowe i proste, uderzenia głową, kopnięcia, ciosy łokciami i odepchnięcia. Krav maga uczy również wykorzystywania różnych przedmiotów do walki, nawet tych zwykłego użytku, jak klucze lub torebka oraz przedmiotów z otoczenia, albo jak znaleziony kij czy kamień.

O czym trzeba pamiętać przed rozpoczęciem treningu krav magi?

Krav magi może nauczyć się każdy niezależnie od płci. Jednak jest to brutalna i trudna sztuka walki, a nauka bywa bardzo bolesna. Z tego powodu aby zacząć trenować, powinniśmy wybrać doświadczonego trenera. Taki trening to koszty – od 90 zł do nawet 300 zł miesięcznie.

Na co zwracać uwagę szukając miejsca do trenowania krav magi? Każdy profesjonalny trener posiada uprawnienia przyznawane przez:

  • International Krav Maga Federation,
  • Instytutu Krav Maga Polska,
  • inne uznane światowe instytuty Krav Maga.

Trening u profesjonalisty to koszty. Stanowczo odradza się jednak trening krav magi w domu, choć dobrym sposobem przygotowania są ćwiczenia z ciężarkami wzmacniające mięśnie.

Przed pierwszym treningiem powinniśmy zaopatrzyć się w ochraniacze. Nie tylko takie na kolana i łokcie, ale też na zęby i krocze. Bez względu na płeć, krav maga może spowodować trwały uraz więc warto się przed tym zabezpieczyć. Ważne, aby ochraniacze były dobrej jakości. .Na tym sprzęcie sportowym nie warto oszczędzać.

Krav maga to sztuka opanowania

W Polsce krav maga stosowana jest jako technika samoobrony. Ćwiczący powinni pamiętać, że w sytuacji zagrożenia celem jest unieszkodliwienie atakującego, a nie spowodowanie trwałego uszkodzenia ciała. Osoby trenujące krav magę powinny przestrzegać trzech zasad samoobrony:

  1. Unikanie niebezpiecznych miejsc i sytuacji.
  2. Jak najszybsze oddalenie się z niebezpiecznego miejsca, jeśli w nim jesteśmy.
  3. Walk z pomocą każdego przedmiotu i każdego przedmiotu, jeśli znaleźliśmy się w sytuacji zagrożenia.

Krav maga pozwala na stawienie czoła przemocy. Jak wszystkie wschodnie sztuki walki, uczy lepiej kontrolować przede wszystkim umysł. Techniki nabyte w czasie szkolenia mogą zostać użyte tylko w ostateczności. Jednak wiedza o tym, jak się bronić powinna być znana każdemu, bez względu na wiek i płeć, w taki sposób abyśmy mogli przeciwdziałać próbom stosowania przemocy na nas i na innych.