Nie tylko w piłce siatkowej jesteśmy świetni. Drugim sportem, który wzbudza szacunek za granicą jest… żużel. Polska Ekstraliga żużlowa jest uznawana za najlepszą na świecie.
Na czym polega żużel?
Żużel, to dyscyplina sportowa mająca swoje początki już w XX wieku. Powstała w Australii. Do Europy dotarła w latach 20-tych – pierwsze zawody odbyły się 25 czerwca 1927 roku w Manchesterze. Do Polski dotarł on na początku lat 30. W Polsce pierwsze zawody żużlowe odbyły się w 1930, jednak pierwsze wyścigi miały miejsce jeszcze w czasach zaborów. Pierwsze indywidualne zawody zostały rozegrane 7 sierpnia 1932 roku. Obecnie żużel największym zainteresowaniem cieszy się m.in. w Wielkiej Brytanii, Szwecji, Rosji czy Danii.
Najpopularniejszą odmianą tej dyscypliny jest żużel klasyczny, rozgrywany na sypkim, owalnym torze o długości od 260 do 425 m. Zadaniem żużlowca jest czterokrotne okrążenie toru wyścigowego na specjalnym motocyklu. To maszyna nie posiadająca skrzyni biegów i hamulców.
Punkty przyznawane są za zdobyte miejsce:
- I miejsce – 3 punkty,
- II miejsce – 2 punkty,
- III miejsce – 1 punkt,
- IV miejsce – 0 punktów.
Żużel sportem narodowym w Polsce?
Żużel, czyli wyścigi motorowe, to dyscyplina sportowa ciesząca się w Polsce sporą popularnością. W 2019 roku PGE Ekstraliga odnotowała rekordową oglądalność – 8 mln widzów oglądało transmisję live przed telewizorem i aż 32 mln w Internecie. Nic dziwnego, to sport dający ogromne emocje nie tylko ze względu na dużą prędkość i sukcesy polskich żużlowców. Pierwszy medal w historii Polski zdobył Antoni Woryna w 1966 roku, który stanął na 3 miejscu w mistrzostwach indywidualnych.
Pierwszy złoty medal dla Polski został wywalczony w 1973 roku, podczas mistrzostw świata odbywających się w Chorzowie. Zwycięzcą został Jerzy Szczakiel. Na kolejny złoty medal trzeba było poczekać aż 37 lat – w 2010 roku drugim polskim mistrzem świata w żużlu został Tomasz Gollob. W ciągu ostatnich 20 lat po podium najczęściej jednak stawała reprezentacja juniorów, szczególnie podczas rozgrywek mistrzostw świata i Europy.
Obecnie istnieje wiele klubów żużlowych, m.in. w takich miejscowościach jak:
- Gdańsk,
- Grudziądz,
- Gorzów Wielkopolski,
- Gniezno,
- Poznań,
- Zielona Góra,
- Leszno,
- Łódź,
- Ostrów Wielkopolski,
- Rzeszów,
- Krosno,
- Wrocław,
- Opole.
Kryzys żużlu na świecie – czy żyjemy nadzieją?
Duże sukcesy polskiej reprezentacji żużlowej oczywiście bardzo cieszą. Dochodzą jednak głosy, że świat żużlu poza granicami Polski przeżywa kryzys. Szczególnie widoczne jest to w krajach, które kiedyś stanowiły światową potęgę, w tym m.in. Stany Zjednoczone, Niemcy czy też Wielka Brytania.
Żużlowcy skarżą się szczególnie na słabe zainteresowanie ze strony mediów oraz zmniejszoną frekwencję kibiców na najważniejszych wydarzeniach. Można więc stwierdzić, że to brak odpowiedniej reklamy wpływa na pogorszenie się wizerunku żużlu na całym świecie. Jednak warto też zwrócić uwagę na liczbę wypadków na torze żużlowym. Wystarczy przypomnieć sytuację z 2016 roku, gdy w wypadku zginął Krystian Rempała.