Odwiedzamy sklep dla biegacza, czyli jakie buty do biegania wybrać?

Jakie buty kupić, aby bezpiecznie biegać?

Bieganie to jeden z najpopularniejszych sportów. Wydaje się, że wystarczy tylko nałożyć jakieś buty i wyjść z domu, aby rozpocząć taki rodzaj aktywności. Coraz częściej jednak słyszymy, jak ważny jest wybór odpowiedniego obuwia do biegania. Z poniższego tekstu dowiesz się, jak wybrać buty do biegania w sklepie sportowym, czy buty damskie i męskie czymś się od siebie różnią oraz dlaczego wybór odpowiedniego obuwia jest tak ważny.

Buty do biegania. Czego powinniśmy unikać?

Ze względu na swoją prostotę i stosunkowo niski nakład pieniędzy, bieganie jest jednym z najpopularniejszych sportów. Nic w tym dziwnego – aby zacząć, wystarczy wyjść na ulicę lub do parku. Jednak jeśli naprawdę zależy nam na tym, aby bieganie rzeczywiście stało się dla nas przyjemne, powinniśmy zainwestować w odpowiednie buty. Sklepy dla biegaczy oferują różne obuwie – ze względu na rodzaj nawierzchni i dostosowane do potrzeb indywidualnych początkującego biegacza.

Wybór butów do biegania jest uzależniony od:

 • terenu po którym będziemy się poruszali,
 • pory roku,
 • przeznaczenia obuwia (czy tylko do biegania, czy do innych aktywności).

Przy wyborze butów do biegania ich wygląd powinien mieć najmniejsze znaczenie. Na zakupy powinniśmy pójść w godzinach popołudniowych, kiedy stopa jest już lekko opuchnięta. Wtedy dobierzemy buty idealnie do niej dopasowane, wygodne. Dobierając obuwie, warto wziąć większy rozmiar niż ten noszony na co dzień. Pamiętajmy jednak, że na wybór rozmiaru ma również wpływ dystans, jaki zamierzamy pokonywać. Jeśli chcemy biegać w maratonie przekraczającym 10 kilometrów, to nasza stopa może potrzebować buta nawet o 1,5 rozmiaru większego. Zawsze jednak warto dopytać o to specjalistę. Na wybór odpowiedniego obuwia może mieć wpływ również masa biegacza – osoba ważąca 90 kg wywiera na obuwie większy nacisk niż osoba ważąca 50 kg.

Z całą pewnością powinniśmy unikać butów o sportowym designie, takich jak trampki czy tenisówki. W takich butach wygodnie się chodzi, świetnie dopełniają codzienny strój. Jednak w czasie uprawiania większej aktywności fizycznej są kompletnie niefunkcjonalne. Podobnie nie powinniśmy kupować butów “uniwersalnych” – pamiętajmy, że jeśli coś jest do wszystkiego, to tak naprawdę jest to do niczego. Nie powinniśmy również kupować butów używanych – budowa stopy każdego człowieka jest inna, istnieje więc ryzyko, że takie buty mogą nam zaszkodzić. W tej kwestii warto wziąć pod uwagę zalecenia ortopedów.

Buty do biegania damskie i męskie – jak wybrać?

Oferta obuwia sportowego jest skierowana zarówno do kobiet, jak i do mężczyzn. Czym różnią się te dwie oferty? Z reguły po prostu ceną, rozmiarem oraz wyglądem zewnętrznym buta. Badania wykazują, że kobiety nie obciążają pięt w tym samym stopniu co mężczyźni, mają za to słabsze mięśnie ud. Dlatego zamiast szukać specjalnych butów zaleca się im dodatkowe wzmocnienie mięśni. Podczas doboru obuwia bardziej liczy się nasz typ stopy niż płeć. Obuwie do biegania powinno zapewniać nam odpowiednią amortyzację, tak aby bieganie nie wpłynęło negatywnie na nasz kręgosłup.

Wyróżniamy trzy typy stóp:

 • pronująca – osoby o takim typie stopy nazywane są pranatorami. Ich cechą jest kierowanie stopy do wewnątrz. Nie należy mylić tego z płaskostopiem. Jak to sprawdzić? Wystarczy spojrzeć na buty w których często chodzimy (a jeszcze lepiej biegamy). Jeśli jesteśmy pranatorami, bardziej zniszczona będzie środkowa część buta;
 • supronująca – osoby o takim typie stopy nazywane są supinatorami. Ciężar ciała takich osób opiera się głównie na zewnętrznej krawędzi stopy. Oznacza to że ich buty powinny mieć większe właściwości amortyzujące. Jeśli jesteśmy supinatorami, to nasze buty będą ścierały się po zewnętrznej stronie;
 • neutralna – taka stopa występuje wtedy kiedy ciężar ciała nie jest przenoszony na żadną ze stron stopy. Rozkłada się on równomiernie. Neutralną stopę można rozpoznać po tym, że starta jest najczęściej pięta i środek przedniej części obuwia.

Jeśli planujemy biegać regularnie, odpowiedni wybór obuwia jest podstawą. Z tego powodu najlepszym rozwiązaniem jest udanie się do profesjonalnego sklepu dla biegaczy. Taki sklep powinien być wyposażony w specjalną bieżnię, dzięki której można nagrać próbkę biegu. Drugim sposobem na określenie typu biomechanicznego jest skanowanie odcisku stopy na podoskopie. Takie usługi są zazwyczaj darmowe o ile kupimy w sklepie jedną parę butów. W sklepie dla biegaczy otrzymamy nie tylko porady dotyczące obuwia, ale całego stroju do biegania oraz odpowiedniej diety.

Dlaczego dobór odpowiedniego obuwia jest ważny?

Czy bieganie się opłaca? Nie zawsze. Kupno dopasowanego obuwia to jednocześnie inwestycja w zdrowie. Nieodpowiednio dobrane buty są szkodliwe. Na urazy są narażone kolana, uda i piszczele. Uprawianie sportu w nieodpowiednich butach może spowodować nawet zwyrodnienie stawów (również stawu biodrowego). Nieodpowiedni dobór obuwia może spowodować:

 • kontuzje,
 • urazy stawów i kręgosłupa,
 • haluksy,
 • bóle stawów i mięśni,
 • otarcia,
 • pęcherze,
 • rany,
 • bóle stóp,
 • gorsze samopoczucie,
 • wrastające paznokcie.

Zły dobór obuwia może stać się przyczyną zniechęcenia do uprawiania sportu. Dlatego nie starajmy się udawać specjalistów. Jeśli faktycznie chcemy zabrać się do tego sportu na poważnie – znajdźmy osoby, które naprawdę nam w tym pomogą. Pierwszy wybór butów do biegania nie zawsze będzie trafiony. Osoby początkujące powinny pamiętać, że idealne obuwie jesteśmy w stanie znaleźć jedynie poprzez metodę prób i błędów.