Czy polska siatkówka stanie się sportem narodowym?

czy siatkówka będzie polskim sportem narodowym

Wydaje się, że nic nie przebije popularności piłki nożnej w Polsce. Piłkarskie emocje są ogromne i czasami – trzeba to przyznać – trochę niezrozumiale. Światowa piłka nożna uwodzi, ale poziom polskiej reprezentacji wciąż pozostawia wiele do życzenia. W odróżnieniu od reprezentacji narodowej siatkówki.

Siatkówka polska – czy to popularny sport?

“Latająca piłka”, “dłoniówka” i “przebijanka” – piłka siatkowa pojawiła się w Polsce już około roku 1919. Została stworzona w 1895 roku w Stanach Zjednoczonych przez Williama G. Morgana. Pierwszą nazwą tej dyscypliny było “mintonette”. Reprezentacja Polski w historii odnosiła ogromne sukcesy już od roku 1929. Na przestrzeni ostatnich stu lat to właśnie piłka siatkowa była dyscypliną, która stawiała polską reprezentację narodową na podium.

Siatkówka mężczyzn w Polsce ma się świetnie. Przykład skuteczności polskiej reprezentacji siatkarskiej to grupa śmierci w 2018 roku – z Brazylią i Rosją. To Polacy okazali się tam “zabójcami”. Na 29 oficjalnych spotkań wygrali 19 meczów i zdobyli tytuł Mistrzów Świata. W 2019 roku zdobyli 3 miejsce Ligi Narodów, a w sierpniu zakwalifikowali się do Igrzysk Olimpijskich. Nie gorsze są pod tym względem kobiety – polskie siatkarki w 2019 roku awansowały do ćwierćfinału Mistrzostw Europy.

Mimo to piłka siatkowa w Polsce nie jest tak popularna, jak powinna. Na forach internetowych można znaleźć pytania jak to się dzieje, że Polska reprezentacja narodowa ma tak dobre wyniki – przecież to niemożliwe. A jednak nasi siatkarze udowadniają to przez cały czas. Nasza reprezentacja narodowa jest w genialnej formie – w 2019 roku na 20 rozegranych spotkań wygrali 15.

Siatkówka na świecie – gdzie jest sportem narodowym?

Na blogu Total Sportek możemy znaleźć zestawienie 26. najbardziej popularnych sportów globu. Według tej listy siatkówka zajmuje 10 miejsce. Autorzy przygotowali to zestawienie na podstawie analizy aż trzynastu czynników:

 • liczby widzów,
 • oglądalności telewizyjnej,
 • liczby profesjonalnych lig,
 • umów na prawa telewizyjne,
 • dealów sponsorskich,
 • średnich poborów zawodnika najwyższej klasy rozgrywkowej,
 • liczby rywalizujących krajów,
 • pozycji w mediach społecznościowych,
 • skali obecności w mediach,
 • stopniu zainteresowania przez okrągły rok,
 • regionalności,
 • równości płci.

Sport ten największą popularnością cieszy się szczególnie w Ameryce Południowej, w Europie i w Azji. Do krajów, które ekscytują się siatkówką zalicza się najczęściej:

 • Brazylię,
 • Argentynę,
 • Włochy,
 • Rosję,
 • Polskę,
 • Japonię,
 • Chiny.

Ciekawym przypadkiem są Stany Zjednoczone. Tam siatkówka sportowo ma marginalne znaczenie. Nie ma tam ligi zawodowej, a jedynie uniwersytecka. Mimo to reprezentacja USA jest jedną z najsilniejszych na świecie.

Jak zostać siatkarzem? Szkoły siatkarskie w Polsce

Aby zostać zawodowym siatkarzem, można zapisać się do klubu bądź wybrać szkołę o profilu siatkarskim. Warto jednak pamiętać, że ten sport przyciąga wiele osób i konkurencja jest niewiele mniejsza niż w piłce nożnej. Do kadry narodowej dostaną się tylko najlepsi – a kształcenie w tej dziedzinie warto rozpocząć jak najwcześniej. Według badania klubów sportowych sporządzonego przez GUS za 2010 r. Siatkarze stanowili wtedy 10,6 proc. z 934 822 wszystkich osób trenujących w klubach sportowych. Dane te zostały zebrane przed pierwszym w historii zwycięstwem Polaków w Lidze Światowej w 2012 r. oraz zdobyciem tytułu mistrzów świata w 2014 r. Te sukcesy bez wątpienia przyciągnęły do treningów większą liczbę młodych siatkarzy.

Jeśli dziecko jest zdecydowane na karierę siatkarską, warto wybrać gimnazjum, w którym nauczyciel wychowania fizycznego specjalizuje się w siatkówce. Od 2012 roku w Polsce funkcjonują tzw. SOS-y, czyli Szkolne Ośrodki Siatkarskie. Inicjatywę wspiera Ministerstwo Sportu i Turystyki. Działają one w ponad 140 gimnazjach w całej Polsce. Dzieci w takiej szkole mają możliwość wyjazdów na turnieje. Z takiej grupy szkoleniowcy wybierają kadry wojewódzkie. Reprezentacje te biorą udział w Turniejach Nadziei Olimpijskich. Tam najlepsi zostają zauważeni przez selekcjonerów konkretnych Szkół Mistrzostwa Sportowego (SMS), czyli niepublicznych szkół z internatem, które kształcą zawodowe kadry m.in. siatkarskie.

Ile zarabiają siatkarze w Polsce?

W 1 lidze siatkarskiej zarówno kobiety, jak i mężczyźni mogą liczyć na wynagrodzenie w wysokości od 2 tys. do 7 tys. zł miesięcznie. Gorzej jest w lidze 2, gdzie można liczyć na wynagrodzenie od 800 zł do 1,5 tys. zł. Najlepsze zarobki można jednak osiągnąć w czołowych klubach, które przyciągają większą liczbę sponsorów. Np. w Jastrzębskim Węglu i w PlusLidze – ZAKSA możemy liczyć na wynagrodzenie od 19 tys. do 37 tys. zł.

Polska piłka siatkowa udowadnia, że w dobrych warunkach sportowcy mogą osiągać najwyższe miejsca. Dlatego powinna zostać uznana za sport narodowy. Warto szukać biletów na mecze reprezentacji, bądź wspierać ją oglądając transmisję live w internecie. Najbliższy mecz reprezentacji odbędzie się 13 września 2019 r. Mecz Polska-Estonia będzie pierwszym w fazie grupowej do Mistrzostw Europy.