Sport na żywo – gdzie szukać ekscytujących transmisji live

Streamy meczów i inne sposoby oglądania sportu na żywo

Bez względu na to czy interesują nas występy Polaków, liga rosyjska czy zawody jeździeckie, wszyscy chcemy móc cieszyć się emocjami w najwyższej jakości. Na niektóre imprezy sportowe nie damy jednak rady udać się osobiście. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, gdzie możemy znaleźć najciekawsze transmisje live.

Transmisje na żywo – szukamy wielkich emocji w najlepszej jakości

Nasi dziadkowie wspominają, że kiedyś, aby obejrzeć dane wydarzenie w telewizji, trzeba było spotkać się z ludźmi, których było na niego stać. Obecnie telewizor jest w niemal każdym polskim domu, a dostawcy telewizji prześcigają się w najbardziej korzystnych ofertach. Jeśli chcemy cieszyć się wydarzeniami sportowymi legalnie, to świetnym źródłem jest zarówno telewizja, jak i internet.

Najpopularniejsze podczas oglądania meczy są telewizyjne programy sportowe oferowane w ramach różnych ofert telewizji kablowej i cyfrowej. Najpopularniejsze mecze są zresztą emitowane na ogólnych platformach danych telewizji, jak TVP, TVN czy Polsat – tutaj możemy obejrzeć jednak tylko najważniejsze mecze, bez dostępu do całych rozgrywek. Kanały typu EuroSport, Polsat Sport i inne poświęcone wyłącznie tej tematyce również oferują tylko określone rozgrywki, co wynika m.in. z wizerunku, który dana telewizja chce osiągnąć.

Coraz silniejszą przeciwwagę stanowią obecnie streamy internetowe. Z tego rozwiązania korzystają głównie studenci. Ta grupa społeczna niekoniecznie ma dostęp do telewizji, za to bez komputera z dostępem do internetu trudno obecnie wyobrazić sobie studiowanie. Znalezienie darmowych meczy online w legalny sposób nie jest jednak takie proste. Niesprawdzone strony internetowe to potencjalne źródło wirusów, które mogą spowodować np. wykradzenie pieniędzy z konta osobistego bądź zniszczenie drogiego sprzętu.

Programy sportowe za darmo online. Jak szukać wielkich emocji w internecie

Jak obejrzeć popularne mecze w internecie? Oferty “darmowych meczy online” obecnie możemy znaleźć w formie streamów. W pasku zadań przeglądarki wpisujemy hasło “mecz live stream” z nazwą wybranego wydarzenia. Strony te mogą wymagać drobnych opłat, które gwarantują np. brak reklam przed włączeniem się meczu lub lepszą jakość obrazu. Elementem budzącym wątpliwości może być legalność streamów online. Tutaj trzeba bardzo uważać, strona internetowa, z której korzystamy powinna podawać informacje o wykupionych licencjach, dających prawo do wyświetlania danego streamu. Jeśli takich informacji nie ma – bezpieczniej jest założyć, że dana strona internetowa przekazuje dany mecz w sposób nielegalny.

Które strony oferują legalne streamy meczy?

Możemy do nich zaliczyć:

  • telewizje internetowe – np. polska platforma WP Pilot. Jest to platforma oferująca darmowe startery i kilka pakietów telewizyjnych. Tutaj można znaleźć np. program Fightklub (program poświęcony sportom walki), Sportklub (kanał piłki ręcznej i koszykówki), Eleven Sports czy Eleven Extra (te kanały oferują mecze w technologii 4K). Największą polską telewizją online jest IPLA. W ofercie tej strony można znaleźć wiele transmisji live, jednak usługi na IPLA są odpłatne;
  • kanały online – wiele stacji telewizyjnych publikuje niektóre rozgrywki poprzez swoje strony internetowe. W ten sposób można obejrzeć programy live emitowane przez Canal + (nadal jest to opcja pilotażowa, tylko dla abonentów nc+). Sytuacja wygląda podobnie np. w programach grupy Eleven Sports Network;
  • na oczekiwania widzów odpowiada również wiele firm bukmacherskich. W tym przypadku należy zalogować się na stronie internetowej wybranego zakładu. W ten sposób można uzyskać dostęp do 900 transmisji w miesiącu.

Oglądanie darmowych meczy online ma swoje wady. Jedną z nich jest pochłanianie limitowanego internetu. W zależności od jakości obrazu, może się okazać że dany mecz pochłonie zbyt dużo GB. Główną cechą takiego internetu jest gwałtowne zwolnienie po upłynięciu danego limitu. Nagle może się więc okazać, że nie tylko nie dokończymy oglądać wybranego meczu, ale też nawet nie porozmawiamy z nikim przez komunikator internetowy. Inny problem może stanowić popularność danego wydarzenia. Obejrzenie danego meczu może zostać uniemożliwione poprzez zbyt wysoką liczbę oglądających.

Co grozi za nielegalne oglądanie streamów online?

Pamiętajmy, że udostępnianie ważnych wydarzeń sportowych zazwyczaj jest opierane na wykupionej od organizatorów licencji. Telewizje udostępniające np. mecze ligowe często płacą wysokie kwoty pieniężne za taką możliwość. Wielu osobom wydaje się, że te opłaty są zbyt wysokie – że zawodnicy piłki nożnej zarabiają zbyt dużo. Pamiętajmy jednak – przygotowanie imprezy trwającej kilka tygodni, profesjonalne treningi zawodników, sprzęt sportowy, odpowiednia opieka medyczna itp. generują wysokie koszty.

Dlatego nielegalne rozpowszechnianie przekazu telewizyjnego (bądź jakiegokolwiek innego utworu) bez zgody podmiotów do tego upoważnionych skutkuje odpowiedzialnością cywilną bądź karną. Warto zwrócić uwagę na ustawę prawo autorskie i prawa pokrewne – konkretnie na art. 116. Wykorzystywanie cudzego utworu w wersji oryginalnej lub korzystanie z oryginalnego opracowania, fonogramu, wideogramu itp. zagrożone jest karą grzywny lub nawet pozbawienia wolności do lat 2. Jeśli oprócz tego, że z cudzych praw korzystamy odpłatnie – to kara pozbawienia wolności może wynieść od 6 mies. do nawet 5 lat. W najgorszej sytuacji znajdą się oczywiście osoby, które z cudzej własności stworzyły stałe źródło dochodu.

Jednak karze podlegają nie tylko osoby, które udostępniają dane wydarzenie. Widzowie korzystający z nielegalnych streamów także mogą ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną. Taki konsument może zostać zobowiązany do uiszczenia opłaty na rzecz osoby posiadającej prawa autorskie do danego wydarzenia.