Tenis ziemny – czy przeciętny Polak może sobie na niego pozwolić?

Czy stać nas Polaków na treningi tenisa ziemnego?

Panuje w Polsce pewne przekonanie co do konkretnej grupy sportów, że tylko nieliczne (czytaj “bogate”) osoby mogą sobie na niego pozwolić. Do tej grupy należy m.in. tenis. W poniższym tekście udowadniamy że jest to sport dla każdego. Odpowiemy w nim na pytanie: ile kosztuje taki sport i w jaki sposób można nauczyć się grać w tenisa ziemnego bez ponoszenia wysokich kosztów.

Tenis ziemny – historia dyscypliny

Narodziny tenisa ziemnego w formie jaką znamy obecnie miało miejsce w Anglii. Na pomysł wpadł Harry Gem, który stworzył grę będącą połączeniem angielskich gier z użyciem rakiety i hiszpańskiej gry Pelota. Pomysł ten w 1873 roku major Walter Clopton Wingfield, który zasady sportu opisał na 8 stronach broszury. Sport zyskał na popularności, kiedy w 1875 roku dołączono go jako dyscyplinę sportową w Wimbledońskim “The All England Croquet Club”. Jednak początków tenisa ziemnego możemy doszukać się już w starożytnym Egipcie. Świadczą o tym rysunki umieszczone na murach starożytnych świątyń. Są one datowane na 1500 rok przed naszą erą i dotyczyły religijnych ceremonii. Europejczycy poznali tę grę w VIII wieku w czasie najazdu Saracenów, gdy ci dotarli do południowej Francji.

Obecnie jest to chyba najbardziej popularny sport indywidualny na świecie. W Polsce stał się bardzo modny w czasie, kiedy zajęli się nim Jerzy Janowicz i Agnieszka Radwańska. Jednak gra w tenisa nie jest przeznaczona jedynie dla ludzi bogatych. Chcąc rozpocząć grę w tenisa na początku nie trzeba inwestować wysokich kwot. Da się zaoszczędzić chociażby na sprzęcie sportowym. Rakieta do tenisa ziemnego może być używana, chociaż koszt nowej waha się od 39 zł (rakieta dla dzieci) do nawet kilkuset złotych.

Ściśle przestrzegający zasad tenisista ubiera się zawsze na biało. Na poziomie gry amatorskiej nie ma potrzeby specjalnego inwestowania w stój o konkretnym kształcie. Na pierwszy trening warto założyć wygodne ubrania, które nie będą krępowały ruchów. Nie muszą to być ubrania koniecznie białe. Dobrze jest posiadać ubranie z kieszeniami do których można schować dodatkową piłkę.

Zwróćmy uwagę na obuwie do tenisa

Znacznie większą uwagę trzeba poświęcić obuwiu do tenisa. Dzieli się je na dwa rodzaje – do gry na kortach ziemnych i do gry na pozostałych powierzchniach. Koszt butów tenisowych waha się od około 90 zł do nawet kilkuset złotych. Wiele zależy również od wieku początkującego gracza. Istotne elementy stroju to również czapka z daszkiem, frotki i odpowiednie skarpetki.

Jeśli chcemy zapisać się do klubu sportowego, warto pamiętać o etykiecie. Wszyscy znamy surowe zasady panujące na Wimbledonie. Z zasady jest to sport fair-play, nie ma tu miejsca na niezdrową rywalizację. To z tego powodu tenis ziemny jest traktowany jako świetna szkoła kształtowania charakteru dzieci. Np. nie wskazane jest głośne zachowanie, które mogłoby przeszkadzać graczom. Mimo że na poziomie gry amatorskiej nie ma ściśle wytyczonych zasad co do stroju, nie powinniśmy grać w tenisa bez koszulki. Grający przed rozpoczęciem meczu podają sobie ręce. Ważne jest również zachowanie zasady poszanowania zarówno dla klubowego kortu, jak i dla osób tam pracujących.

Zasady gry w tenisa ziemnego

Gra w tenisa ziemnego odbywa się na specjalnym korcie tenisowym. Wyróżniamy trzy różne rodzaje tej gry:

 • singlowa – rozgrywana między dwoma zawodnikami tej samej płci,
 • deblowa – rozgrywana pomiędzy dwoma dwuosobowymi zespołami. Wszyscy zawodnicy są tej samej płci,
 • mikstowa – rozgrywka pomiędzy dwoma dwuosobowymi zespołami, w każdym zespole są zawodnicy różnej płci.

Od rodzaju gry zależy wybór kortu tenisowego. Przy grze singlowej kort tenisowy musi mieć wymiary: 23,77 m. x 8,23 m. Natomiast podczas gry deblowej i mikstowej, kort jest większy, jego wymiary to 23,77 m. x 10,97m. Istnieje wiele różnych rodzajów kortów na których można rozegrać mecz:

 • kort ziemny,
 • kort trawiasty,
 • kort betonowy,
 • kort asfaltowy,
 • kort na hali sportowej.

Turniej tenisowy – jak liczyć wyniki?

Mecz tenisa składa się z setów. Sety z kolei składają się z gemów, a gemy – z punktów przyznawanych za pojedynczą wymianą tenisową. Punkty liczone są w taki sposób:

 • pierwszy punkt – 15,
 • drugi punkt – 30,
 • trzeci punkt – 40.

Czwarty zdobyty punkt oznacza wygraną gema, ale tylko pod warunkiem, że rywal zdobył maksymalnie dwa punkty. Jeśli zawodnicy osiągną remis 40:40 mamy tzw. “równowagę”. W takim wypadku jeden z graczy musi wygrać dwie kolejne wymiany, aby uznać wygraną.

Zmiana strony kortu ma miejsce po każdym nieparzystym gemie w secie i po zakończeniu seta. Jeśli zaszła pomyłka, to gracze powinni zająć odpowiednie miejsce tuż po jej stwierdzeniu. Warto pamiętać, że po każdym nieparzystym gemie, zawodnicy mają prawo do krótkiej przerwy, do 1,5 minuty. Natomiast przerwa po każdym secie powinna trwać maksymalnie 2 minuty.

Tenis zawodowy – ile kosztuje wychowanie mistrza rakiety tenisowej?

Początkowo tenis – tak jak golf czy jazda konna – faktycznie był sportem elitarnym. Obecnie jest to jeden z najpopularniejszych sportów indywidualnych świata bez względu na posiadany majątek. Mimo wszystko warto jednak oddzielić grę zawodową od gry dla przyjemności, ponieważ ta pierwsza wymaga większych nakładów finansowych. Trenerzy tenisa odradzają traktowanie tenisa ziemnego i edukacji dziecka w tym zakresie jako inwestycji. Szansa na wygranie turnieju w Wimbledonie jest jak wylosowanie szóstki w “Totka”, a samo wychowanie zawodowego tenisisty trwa zwykle aż 12 lat.

W Wielkiej Brytanii koszt wychowania tenisisty, który będzie zdolny grać na profesjonalnym szczeblu to około 360 funtów. W Polsce kształcenie tenisistów nie jest aż tak drogie, jednak nadal koszty mogą być przytłaczające dla przeciętnego budżetu. Po pierwsze – dziecko musi trenować już od 6. roku życia. Wyjazdy na turnieje, a także koszty około wyjazdowe stoją po stronie rodziców.

Ile trzeba trenować, by stać się zawodowym tenisistą?

Ojciec Agnieszki Radwańskiej w wywiadzie dla jednego z polskich magazynów przyznał, że kariera jego córek pochłonęła budżet przeznaczony na budowę domu. Tenis ziemny (jak każdy inny sport zawodowy) trzeba trenować nawet kilka razy w tygodniu z trenerem indywidualnym. W Warszawie usługi prywatnego trenera mogą oscylować od 1 tys. zł do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Koszty zmniejszają się, jeśli dziecko będzie mogło np. trenować w grupie na swoim poziomie.

Jednak warto pamiętać, że tenis ziemny bardziej niż inny sport przyczynia się do kształtowania pozytywnych cech, takich jak wytrwałość i silna wola. Tenis to świetna rozrywka, pozwalająca na poznanie czegoś nowego. Sport to również inwestycja w zdrowie. Z drugiej strony – odpowiednie predyspozycje, solidny trening i inwestycja mogą przyczynić się do zwiększenia grupy polskich zawodników tenisa ziemnego, zdobywających nagrody, m.in. na turniejach w Wimbledonie. W tym przypadku zawsze można zwrócić się o pomoc do inwestorów, firm pożyczkowych i banków.