Ile zarabiają zawodnicy piłki nożnej?

Jak i ile zabierają piłkarze

Piłka nożna wydaje się jednym z najbardziej popularnych i cenionych sportów w aktualnych czasach. Mecze generują spore emocje, angażując kibiców do aktywnego dopingu. Ponadto wspólne oglądanie wydarzeń sportowych związanych z piłką nożną stanowi sposób na spędzenie wolnego czasu w gronie znajomych. W związku z popularnością wspomnianego sportu, warto zastanowić się, jakie korzyści zyskują piłkarze, dzięki którym możliwe staje się organizowanie meczy i rozgrywek w różnych ligach.

Zarobki w piłce nożnej – od czego zależy wysokość piłkarskiej pensji?

Powszechna wydaje się wiedza o wysokich kwotach finansowych, jakie zyskują piłkarze aktywnie uczestniczący w meczach, turniejach i wydarzeniach sportowych. Wysokość zarobków piłkarskich uzależniona jest jednak od kilku czynników, które zostaną omówione poniżej.

Z pewnością istotną kwestią jest liga, do jakiej zalicza się dany piłkarz – im wyższa, tym bardziej satysfakcjonujące zarobki. Podobna zależność wynika z faktu większego zaangażowania sponsorów w działalność pierwszoligowych drużyn. Sponsorzy finansują bowiem koszty wydarzeń sportowych, akcesoriów piłkarskich oraz wynagrodzenia dla zawodników, co nie pozostaje bez korzyści dla nich. Dla firmy sponsorującej daną drużynę, inwestycja finansowa działa jak swego rodzaju zwracająca się pożyczka. Sponsoring jest bowiem doskonałą metodą marketingową, umożliwiającą rozpowszechnienie wizerunku danej marki oraz reklamę własnej działalności.

Można więc uznać, że wysokość pensji piłkarskiej uzależniona jest od renomy drużyny, do jakiej należy oraz prestiżu wydarzeń sportowych, w jakich bierze udział. Im wyższe zainteresowanie społeczeństwa daną drużyną, tym bardziej opłacalne stają się inwestycje sponsorów w wydarzenia z nią związane.

Indywidualizacja zarobków piłkarskich – ile konkretnie zarabiają znani zawodnicy?

Piłkarze otrzymują wynagrodzenie nie tylko ze swojej aktywności zawodowej – dostępne są dla nich także tak zwane kontrakty sponsorskie i reklamowe, z których czerpią dodatkowe wpływy pieniężne. Zasada wyboru piłkarzy do podobnych kontraktów wydaje się oczywista – im bardziej popularny zawodnik, tym więcej propozycji otrzymuje. Warto w tym miejscu wspomnieć, że z powodu mniejszej popularności damskiej piłki nożnej, cieszy się ona mniejszym zainteresowaniem sponsorów, a co za tym idzie – kobiety zarabiają znacznie mniej w tym sporcie, niż ich koledzy płci męskiej.

Uśrednione zarobki najbardziej popularnych piłkarzy sięgają rzędu kilkudziesięciu tysięcy miesięcznie. Podobne kwoty wydają się zaskakująco wysokie, zwłaszcza w porównaniu z zarobkami przeciętnego człowieka. Warto jednak zaznaczyć, że w zestawieniu z zarobkami zagranicznych piłkarzy, polscy zawodnicy zaliczają się do jednych z mniej zarabiających. Zagraniczne gwiazdy piłki nożnej zyskują bowiem dużą przewagę, dzięki międzynarodowej popularności oraz dużo wyższej renomie i prestiżu wydarzeń sportowych, w których biorą udział. Zagraniczni sponsorzy wykazują również większą hojność w odniesieniu do piłki nożnej.